1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konutta KDV’yi % 18’e Kadar Çıkaran Değişiklik Ertelendi!

Konutta KDV’yi yüzde 18’e kadar çıkaran değişiklik 1 Haziran 2012’den sonra ruhsatlandırılan projelerde geçerli olacaktı. Uygulamada süre sınırı 31 Aralık 2012’ye kadar uzatıldı.

konutta-kdvyi-18e-kadar-cikaran-degisiklik-ertelendi

Maliye Bakanlığı yetkilileri, konut teslimlerindeki KDV’de değişiklik yapacak Bakanlar Kurulu kararını yayınlanma aşamasına getirdi. Bu yıl yapılan yasal değişiklikle Bakanlar Kurulu’na inşaatın yapıldığı arsanın veya konutun vergi değeri ve bulunduğu yeri esas alarak konut teslimleri için farklı vergi oranları tespit etme yetkisi verildi.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, Maliye Bakanlığı’na gelen taleplerin de dikkate alınarak herhangi bir mağduriyet yaratmayacak şekilde uygulamanın geliştirildiğini bildirdiler. Konutların fiyatına ve metrekaresine göre KDV’yi düzenleyen kararnamenin bugün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanmasının planlandığını belirterek, 31 Aralık’a kadar yapı ruhsatı alanların yeni düzenlemeden etkilenmeyeceğini ifade ettiler.

Yetkililer, daha önce bu tarihin 1 Haziran 2012 olarak beklendiğini anımsatarak, kararnamenin yürürlüğe girmesinin ardından yeni sistemin alınan yeni yapı ruhsatlarına uygulanacağının altını çizdiler.

Daha önce 1 Haziran 2012’den sonra yapı ruhsatı alınan konutlar için yeni KDV sisteminin geçerli olacağı belirtiliyordu. Ancak Haziran’dan sonra 31 Aralık 2012 tarihine kadar ruhsatı çıkmış tüm projelerde de KDV şayet konutun büyüklüğü 150 metrekareyi geçmiyorsa yine yüzde 1 olarak uygulanacak.

Mevcut sistemde 150 metrekare altı konutların tesliminde yüzde 1, 150 metrekare üzeri konutlarda yüzde 18 KDV uygulaması bulunuyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha önce, konut teslimlerinde uygulanan KDV oranlarını vergi adaletini güçlendirecek şekilde gözden geçirdiklerini ve buna ilişkin Bakanlar Kurulu kararını bu yıl çıkarmayı hedeflediklerini söylemişti. Şimşek metrekaresi 80’de olsa lüks konutta KDV’nin yüzde 18’e çıkarılacak olmasının da zengine daha çok vergi mantığı içinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Depremzedeler Yeni Bina Arıyor, Arz Talebi Karşılayamıyor

İzmir’deki depremin ardından evleri yıkılan ya da hasarlı olan vatandaşlar, yeni bina arayışına girdi. Özellikle …