1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Projelerinde Satışlar Ne Durumda?

REIDIN’in hesapladığı Stok Erime Hızı Verileri, konut projelerinin satış grafiğini ortaya koyuyor

ankarada markalı konut projeleri, ataşehir konut projeleri, Bahçeşehir konut projeleri, beylikdüzü konut projeleri, çekmeköy konut projeleri, emlak projeleri, hürriyetemlak konut, konut, konut projeleri, konut projeleri 2012, konut projeleri anadolu yakası, konut projeleri avrupa yakası, konut projeleri ile ilgili aramalar, konut projeleri istanbul, markalı konut projeleri ankara, markalı konut projeleri ile ilgili aramalar, markalı konut projeleri istanbul, markalı konut projeleri izmir, milliyet kiralık konut, proje konut daire, reidin emlak endeks, reidin emlak endeksi, reidin endeks, reidin garanti, reidin ile ilgili aramalar, reidin konut fiyat endeksi, REIDIN Stok Erime Hızı Endeksi, reidin turkey, Reidin.com

Sayıları her gün giderek artan markalı konut projeleri sadece şehirlerin çehresini değil, bireylerin yaşam alanlarından beklentilerini de dönüştürüyor. Peki, medyada reklamlarıyla sık sık karşılaştığımız bu projelerin satışları nasıl gidiyor? İşte, REIDIN.com’un hazırladığı “Stok Erime Hızı” verileri…

Stok Erime Hızı

Aktif olarak satışa sunulan projelerin aylık verileri baz alınarak hazırlanan Stok Erime Hızı verilerine göre, Ocak 2010 tarihinden itibaren konut projelerinin stok erimeleri iniş çıkışlı bir grafik göstermiştir. Ocak 2010 – Temmuz 2012 tarihleri arasında Türkiye genelinde stok erime hızının en yüksek olduğu ay %11.54 ile Ağustos 2010, en düşük olduğu ay ise %1.01 ile Haziran 2012 olmuş.

İstanbul Asya ve Avrupa farkı

İstanbul’un iki yakası iki farklı şehir gibidir derler… Konut projelerinin stok erime hızına baktığımızda, gerçekten de iki yakanın birbirinden çok farklı dinamikleri olduğunu gözlemleyebiliyoruz: Örneğin, Avrupa yakasındaki proje stok erime hızı %16.51 ile tavan yaparken, bu durum Asya yakasına paralel şekilde yansımıyor, Asya’daki oran %7.94 olarak kalıyor (Eylül 2010). Veya benzer şekilde, Asya yakasında proje stok erime hızı %14.03 ile zirve yaparken, Avrupa yakası %1.87 ‘de kalabiliyor (Ocak 2011).

Avrupa yakasındaki stok erime hızları daha iniş çıkışlı bir seyir izleyebiliyor; örn. en yüksek %16.51 (Eylül 2010) gibi bir orandan, en düşük %0.54’e (Haziran 2012) inebiliyor. Asya yakası projeleri ise biraz daha tutarlı bir stok erime hızı aralığı ortaya koyuyor: %14.03 tavan (Ocak 2011) ile %1.55 taban (Ekim 2011) arasında değişebiliyor.

Avrupa’da 33 ve Asya’da 21 projenin baz alındığı yukarıdaki grafiğe göz atıldığında, halkın Asya kıtasından yana tercih yaptığı, Asya’daki stokların Avrupa’dakilere göre belirgin bir farkla daha fazla eridiği gözlemlenebilir.

REIDIN Stok Erime Hızı Endeksi dışında gayrimenkul sektörü ile ilgili tüm dinamikleri görebilmek için, REIDIN.com’u ziyaret edin.

REIDIN.com Hakkında

REIDIN, Türkiye’de ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir. REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisi’nde fiyatlar ve endeksler; şirket, proje ve bina bilgileri; gelişmiş coğrafi bilgi sistemi araçları; arz-talep verisi; pazar trend analizi; araştırma raporları; yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberleri; makroekonomik veriler dahil birçok veri seti bulunmaktadır.

İletişim:

İstanbul Ofisi: +90 212 347 59 60(pbx)
Web: www.REIDIN.com
Mail: info@reidin.com

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …