1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Yeni Adımlar: Tebligatlar Artık E-Devlet’ten Yapılacak

Bakanlık tarafından düzenlenen “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası” sonrasında alınan kararlar açıklandı. Buna göre tebligat almak istemeyen yurt dışındaki vatandaşlar için artık e-Devlet tebligatının geçerli olacağı duyuruldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası Sonuç Bildirgesini açıkladı.

110 uzmanın katıldığı programda başta İstanbul olmak üzere süreci hızlandırmaya yönelik kararlar alındı.

Kat maliklerinin anlaşma oranının düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki, “Akademisyen ve uzmanların ortak kanaati şudur ki, kentsel dönüşüm için işe başlanırsa yüzde 50 artı 1 ile yol alalım derler. Sadece yıkım safhasında değil, inşaatın yapım ve ruhsat aşamasında yüzde 50 artı 1 yeterli olsun derler. Eskiden yüzde 100 ve üçte iki aranırdı, ruhsat alınırken yüzde 100 alınırdı. İş senelerce tıkanırdı, vatandaş da mağdur olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

15-17 Eylül tarihlerinde toplanan şurada, kentsel dönüşüm sürecini uzatan Tebligat Kanunu da masaya yatırıldı.

Özhaeski, “Vatandaşlar tebligat almak istemiyorsa yapamıyordunuz. Yurt dışındaysa vatandaş bunu 5 seneye uzatabiliyordu. Tebligatın eski usul değil e-Devlet üzerinde yapılması yeterli olacak artık.” dedi.

Şurada kalınan kararlar arasında, kentsel dönüşümdeki anlaşmazlıkları çözmek için arabuluculuk sisteminin devreye alınması, sadece kentsel dönüşüm davalarına bakan ihtisas mahkemelerinin kurulması da var.

Başta köy evlerinde kullanılmak üzere çelik yapıların yaygınlaştırılması da alınan kararlar arasında dikkat çekenlerden biri oldu.

Öte yandan Bakan Özhaseki, İstanbul’da başta acil dönüşmesi gereken 600 bini konut, riskli 1 milyon 500 bin bağımsız bölümü 5 yıl içerisinde dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

İstanbul İçin Zaman Daralıyor

Yapı stokunun yüzde 70’i potansiyel riskli olan İstanbul’da kentsel dönüşümün vakit kaybetmeden tamamlanması gerekiyor. Ancak …