1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kentsel Dönüşüm İçin Özel Hesap Açılacak!

Hükümetin, kararlaştırdığı kentsel dönüşüm için özel hesap açılması kararını Tevfik Güngör köşesinde ele alıyor…

kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm bütçe, kentsel dönüşüm genel müdürü, kentsel dönüşüm özel hesap, tevfik güngör kentsel dönüşüm, tevfik güngör yazıları

Ekonomik ve sosyal bakımdan iyi tartışılmadan, halka ne olduğu anlatılmadan kentsel dönüşüm uygulaması başlatılıyor. Hükümet, Türkiye çapında 6.5 milyon binanın elden geçirileceği kentsel dönüşüm için özel hesap açılmasını kararlaştırdı.

Kentsel dönüşüm nedir?

– Bugün içinde yaşanan 6.5 milyon bina yıkılacak, insanlar yıllardır içinde yaşadıkları binalardan, birlikte oldukları komşulardan ve alıştıkları sosyal ve ekonomik çevreden uzaklaşacak. Yepyeni bir yaşama geçecek.

– 6.5 milyon bina yeniden inşa edilecek. Bunun için önemli bir para harcanacak.

-Bu arada kentlerin özel karakteri, mimarisi, havası yok olacak. Bir örnek yaşam alanları ortaya çıkacak.

-Yaşam alanlarında zengin-fakir değişimi olacak. Değerli semtlerde zenginler, değersizlerde fakirler konuşlanacak.

1) Genel olarak Türkiye’de tartışılmamış “Tepeden inme” kentsel dönüşüm gerekli mi?

2) Ekonominin bu durumunda kıt tasarrufları kentsel dönüşüm adı ile inşaata yönlendirmek doğru mu?

Türkiye’de ihracata dönük sanayi yapımızı değiştirmek istiyoruz.

Kıt kaynak nedeniyle cari açıktan yararlanıyoruz, işte bu ortamda dönüşüm sorumluları önceliği dönüşüme veriyor.

– Kaynak yaratmak için kamu varlıklarını satışa çıkarıyorlar.

– Şehirlerde nefes alınacak boş yer bırakmıyorlar. Çünkü o boş alan satılacak ve oradan gelen para kullanılacak.

Önceki gün Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü’nün açıklamalarını okuduk.

Genel Müdür diyor ki, “Çevre katkı payları, döner sermaye gelirleri ve 2B’nin dışında kaynak üretiyoruz. Bunun için şehir içindeki hiçbir özelliği kalmayan mera alanları ekonomiye kazandırılacak. Buradan elde edilecek gelirle tıkanmış yerlere kaynak aktarılacak.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu ay içinde başlayacak olan kentsel dönüşüm için ilk etapta 200 bin metrekarelik kamu binasını yıkacak. Türkiye’deki tüm kamu binalarmın risk durumu tespit edilecek.

Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü yakınıyor:

“Elimde para olmadan bir şey yapamıyorum. 2B gelirleri net olarak gelmedi, çevre katkı paylarının yüzde 50’si diyoruz. Yönetmeliğin çıkmasıyla elimin altında bana hesaplar açılacak, harcama kriterlerim ortaya çıkacak. Ben de o parayı harcayabileceğim. Çevre katkı paylarının yüzde 50’si denilince 100 milyon gibi rakam çıkıyor. Döner sermayeden de yıllık 100 milyon lira geliyor. 2B’den de ortalama yıllık 1-2 milyar liralık gelir gözüküyor. Ama hazıra dağ dayanmaz.

Biz bu hazır paranın dışında kaynak üretmeye yönelik argümanlar geliştirmeliyiz. Atıl olan arazileri kullanmak zorundayız. Şehirlerde üzerinden geçtiğiniz, arabanızı park ettiğiniz, alışveriş yaptığınız yerlerde mera alanları var. Bu mera alanlarını değerlendirmeniz lazım. Buralardan kaynak sağlamak zorundasınız ki tıkanmış yerlere kaynak aktarabilesiniz.”

Genel müdür, kendisine verilen görevi yerine getirmek için, kendine göre bir eylem programı açıklıyor. Bu programın şehirlerde yaşayanlara sosyal ve ekonomik faturasını, şehirlerin nasıl rant kapısı haline dönüşeceğini, şehirlerin karakterinin naöıl yok olacağını, boş alanların nasıl yağmalanacağını, bütün bunların ekonomiye ve yaşama getireceği yükü düşünmüyor.

Ne var ki bizim şehircilerimiz, mimarlarımız, şehir halkımız da olan bitene boyun eğmiş durumda.

Kaderine razı.

Dünya/Tevfik Güngör

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İmar Yasaları Geliyor 2018

İmar Barışı düzenlemesinin arkasından kentsel dönüşümü kolaylaştıracak imar yasaları geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet …