1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“Kazakistan’ın Ciddi Teşvikleri Var, Sakaryalı Firmalar Fırsatı Kaçırmamalı”

Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün başkanlığında Kazakistan’da bulunan Sakarya Ticaret ve Yatırım Heyeti temaslarını tamamladı.

kazakistanin-ciddi-tesvikleri-var-sakaryali-firmalar-firsati-kacirmamali

Heyet, tarım, müteahhitlik, inşaat malzemeleri, otomotiv yedek parça, temizlik malzemeleri, sağlık, tarım, enerji, gıda, çelik sistemler, tekstil ve plastik sektörlerinde verimli görüşmeler yaptı.

Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün başkanlığında Kazakistan’da bulunan Sakarya Ticaret ve Yatırım Heyeti temaslarını tamamladı. Heyet, tarım, müteahhitlik, inşaat malzemeleri, otomotiv yedek parça, temizlik malzemeleri, sağlık, tarım, enerji, gıda, çelik sistemler, tekstil ve plastik sektörlerinde verimli görüşmeler yaptı. Kazakistan Türk İşadamları Derneği (KATİAD) Zeki Bilge, Orta Asya’da, Türkiye ile siyasi ve ticari olarak ilişkilerin en iyi olduğu ülkelerin başında Kazakistan geldiğini belirterek “Türk işadamları bakımından yatırım için en doğru ülke Kazakistan. Ülke yönetiminin ciddi teşvikleri var. Bu fırsat kaçırılmamalı.” dedi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Zhanseit Tuımebayev, geçen ay Sakarya’ya gelerek Kazakistan’ın büyük bir pazara sahip olduğunu söylemiş ve Sakaryalı iş adamlarını Kazakistan’a davet etmişti. Davet üzerine Vali Mustafa Büyük başkanlığında, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Meclis Başkanı Adnan Borazancıoğlu, Sakarya Girişimci İşadamları Derneği (SAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Çelebi, Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) Başkanı Metin Kar ve iş adamlarından oluşan 40 kişilik heyet Kazakistan’da, Kazak iş adamlarıyla bir araya geldi. Heyete Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş da eşlik etti.

“SAKARYALI İŞADAMLARI KAZAKİSTAN FIRSATINI KAÇIRMAMALI”

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, iş gezisinin çok verimli geçtiğini belirtti. Kösemusul, Kazakistan ile ticareti arttırmayı istediklerini, bunun için ticaret ve yatırım heyeti ile bu ülkeye gittiklerini ifade etti. Kösemusul, “Türkiye’nin Kazakistan ile 4 milyar dolar ticaret hacmi var. Bunu yetersiz görüyoruz. Sakarya Türkiye’de ihracat yapan ilk 10 şehir arasında. Biz ilk 5’e girmek istiyoruz. Kazakistan pazarına da açılmak istiyoruz. Bu sebeple güçlü bir ticari heyetle Almatı’da bulunduk. Çok verimli iş görüşmeleri yapıldı. Yakın bir zamanda bu görüşmeler somutlaşarak yatırım ve ticarete dönüşecek. Sakaryalı işadamları Kazakistan fırsatını kaçırmamalı. Heyete katılan işadamlarımızı da tebrik ediyorum. Sakaryalı firmalarımızda bu heyete katılarak dünya ekonomisine adapte olabileceğini gösterdi.” şeklinde konuştu.

SAGİAD Başkanı Vecdi Çelebi de Kazakistan’da bulunan Türk okullarının Türkiye’nin tanıtımına çok büyük katkılar sağladığını belirtti. Çelebi, “Türkiye’ye duyulan güvenin ve sevginin de bu okulların faaliyetinin çok büyük katkısı var. Bu olumlu katkı ticarete de yansıyor. Bu okullardan mezun olan ve iş dünyasına atılan Kazaklar Türkiye ile ticaret yapıyor, iki ülke ilişkilerine kuvvetlendiriyor. Bu bakımdan bu okulların faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.” İfadelerini kullandı.

KATİAD: İŞADAMLARINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

KATİAD Başkanı Zeki Bilge ise Sakaryalı heyetin Almatı’ya gelmeleri sebebiyle büyük bir mutluluk duyduklarını kaydetti. Kendisinin 20 yıldan bu yana Kazakistan’da iş yaptığını anlatan Bilge, bu ülkenin Türkiye ile çok iyi ilişkileri olduğunun altını çizdi. Orta Asya’da Türkiye ile siyasi ve ticari olarak ilişkilerin en ili olduğu ülkenin başında Kazakistan geldiğine işaret eden Bilge, “Türk işadamları bakımından yatırım için en doğru ülke Kazakistan. Benim Türk işadamlarına tavsiyem en iyi bildikleri işi yapmaları, ya da doğru ortağı bulmaları. Kazakistan’da yatırım konusunda Kazak devletinin çok ciddi teşvikleri var. İlaç sektöründe destek daha fazla. Hem de alım garantisi var.” bilgisini verdi.

KATİAD’ın, Kazakistan’da yatırım yapmayı düşünen işadamlarına her zaman yardımcı olduğunu ve yol gösterdiğini vurgulayan Bilge, “Dernek olarak işadamlarımızın yanındayız. Onlara kapımız açık. Özellikle tarım, gıda, inşaat malzemeleri, enerji, petrol ve doğalgaz alanları yatırıma açık.” şeklinde konuştu.

Kaynak: CİHAN

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Kamuda 2024 Yılı İçin Hangi Alana Ne Kadar Ödenek Ayrıldı?: Resmi Gazete’de Yayımlandı

2024 Yatırım Programında kamu tarafından yürütülecek projelerin toplam tutarı 7,3 trilyon lira olarak belirlendi. Peki, …