1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kanalizasyondan Corona Virüs Haritası

Corona virüsün 4 derece suda 14 gün yaşayabildiğine dikkat çeken uzmanlar, salgının bölgesel yayılımını belirleyebilmek için atık suların kullanılabileceğini belirtiyor.

Kanalizasyondan Corona Virüs Haritası

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü 24 binin üzerinde insanın ölümüne neden oldu. Türkiye’de de 3 bin 629 kişide görülen virüs nedeniyle devlet, yayılmayı önlemek için çeşitli önlemler aldı.

Türk bilim insanları da daha önce görülmemiş ancak ‘Sars’ hastalığına benzer belirtileri olan virüs ile ilgili araştırmalarına hız kazandırdı.

Son 15 günde Avrupa’da da corona virüs vaka sayısının tavan yapması nedeniyle Avrupa Score grubu adı altında toplanan Türk ve yabancı adli toksikologlar ortak bir inceleme birimi oluşturdu.

ATIK SUDA RASTLANDI

Grup içerisinde bulunan ülkelerden Hollanda da Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü, salgının yoğun olarak görüldüğü Tilburg kenti ile başkent Amsterdam’daki kanalizasyon suyunda corona virüs incelemesi yaptıklarında virüse atık sularda rastladıklarını açıkladı.

2017 yılında Türkiye’de ilk olarak Adana’da atık sudan kentin uyuşturucu haritasını çıkartan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adli Toksikolog Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu, Türkiye’de de benzer bir çalışma ile atık sudan corona virüs haritasının çıkartılabileceğini söyledi.

ERKEN UYARI SİSTEMİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dağlıoğlu, virüsün 4 derecedeki suda 14 gün, 20 derecedeki suda ise 2 gün yaşayabildiğini belirterek, “Çin’de 2005 yılında bir hastanenin atık suyundan ‘Sars’la ilgili çalışma yaptılar. Biz de böyle bir çalışma yapabiliriz. Bazı hastalarda semptomlar belli olmadığı için Covid-19 taşıyıcıları virüsü dışkılarıyla birlikte atabiliyor. Biz de bunları atık sularda takip edebilir ve bir erken uyarı sistemi oluşturabiliriz” diye konuştu.

“BAKANLIK İSTERSE ANALİZ YAPABİLİRİZ”

Dünya genelinde atık sudan corona virüs haritasının çıkartılmaya başlandığını kaydeden Dağlıoğlu, şunları kaydetti:

Kanalizasyondan Corona Virüs Haritası

“Birçok insanda corona virüs semptomları ortaya çıkmıyor. Bu inceleme ile virüsü bölgelere ayrılarak bir haritalama yapılabiliriz. Şu anda dünyada arkadaşlarımız benzer çalışma içerisinde. Biz de onları yakından takip ediyoruz. Eğer bakanlığımız bununla ilgili iş birliği yapmak isterlerse biz buna hazırız. Üniversitemiz olarak bu çalışmaya ortak oluruz. Laboratuvarımız uyuşturucu konusunda deneyime sahip. 2018-2019 yıllarında atık sudan uyuşturucu analizi konusunda hem kendi hem de diğer illerin çalışmalarını yürüttük. Çalışmalarımız halen devam ediyor. Aynı çalışmaları corona virüsü için de yapabiliriz.”

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

“İklim Değişikliği Tahminimizden Hızlı”

Marmara Havzası’nda sucul ekosistemleri inceleyen uzmanlar, iklim değişikliği ve insan etkisiyle göllerde ciddi tahribatların yaşandığına …