1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul’un İki Büyük Meydanına Düzenleme

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Aksaray ve Beyazıt meydanını yeniden düzenleyeceklerini söyledi.

istanbulun-iki-buyuk-meydanina-duzenleme

Trafik akışının da düzeleceğini ifade eden Topbaş, “Deprem riski de taşıyan araçların geçtiği viyadüğün de kaldırılacağı, 61 bin metrekarelik büyük bir meydan ortaya çıkacak. Tarihi doku daha iyi hissedilecek.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Senegal Cumhuriyeti Dakar Bölge Başkanı Ousmane Sambe ile görüştü. Görüşme öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Topbaş, bazı ilçelerde yapılacak olan düzenlemelerden bahsetti.

İstanbul’daki tarihi meydanların yeniden düzenleneceğini açıklayan Topbaş, “Beyazıt, Üsküdar, Kadıköy, Kabataş, Maltepe Meydanı’nda çalışmalarımız var. Bunlardan en çok önemsediğimiz meydanlardan bir tanesi de Aksaray Meydanı. Şu anda deprem riski de taşıyan, araçların geçtiği viyadüğün de kaldırılacağı, 61 bin metrekarelik büyük bir meydan ortaya çıkacak. Buradaki tarihi doku da daha iyi hissedilecek bir düzenleme getiriyoruz. 14 Eylül 2012 itibarıyla oy çokluğuyla geçti, CHP ne hikmetse destek vermedi. Bölgede tekrar kendini hissettirecek bir konsept ortaya çıkacak. Orada hantal olarak gördüğümüz viyadük de ortadan kalkacak. Şu an proje aşamasında. Beyazıt’ta da bir düzenleme var, labirentli, araç parkların olmadığı bir düzenleme düşünüyoruz. Valide Sultan Cami’ye yakın bakıldığı zaman kapısı çok aşağıda kalmıştır, Murat Paşa cami ve çevresinde de düzenleme yapacağız. Viyadüğü kaldıracağız, trafik de daha düzenli hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

Sürme iskelelerin güvenliği hakkındaki soruyu da cevaplayan Topbaş, “Son 5 gemi ihalemizdeki gemilerde hidroluk kapılar var. O kapılar iskele yanaştıktan sonra devreye giriyor. Geçmişten Şirket-i Hayriye döneminden gelen sürme iskeleler var. Tabi daha dikkatli olunması gerekiyor. Gerekli tedbirler alınmaktadır.” diye konuştu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Asrın Projesinde Test Sürüşleri Başlıyor

4.3 milyar dolar yatırımla 9 yıldır yapımı devam eden ‘Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Projesi’nin …