1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Aksaray’a 60 Bin Metrekarelik Yeni Meydan Geliyor!

İstanbul’un en yoğun merkezlerinden biri olan Aksaray’da yeni meydan yapımı için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden onay çıktı

aksaray meydanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü, Yol-Kavşak Uygulama Projesi

Aksaray Meydanı ve Çevresi Yol-Kavşak Uygulama Projesi kapsamında 60 bin 851 metrekarelik alan düzenlenecek ve kente yeni bir meydan kazandırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün teklifini değerlendiren Belediye Meclisi, yeni düzenlemenin yapılması için gerekli izni verdi. Plan değişikliğinin ardından meydanın yapımı için ihaleye çıkılacak. Fatih ilçesi Aksaray Meydanı’nın çehresini değiştirecek olan bölgeye yeni bir meydan kazanılmasını sağlayacak plan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Aksaray Meydanı ve Çevresi Yol-Kavşak Uygulama Projesi kapsamında, Millet Caddesi ve Ordu Caddesi üzerindeki raylı sistem yaya hareketlerini en az etkileyecek şekilde yeniden düzenlenecek. Mevcut yol seviyesinin altında kalan Valide Sultan Camii meydana katılacak. Harem-Kumkapı tüp geçidinin getireceği trafik yükü Kennedy Caddesi’nden Vatan Caddesi’ne direkt geçiş imkânı sağlayan bir altgeçit ile engellenecek.

Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Caddesi) üzerinden gelen araçları yönlerinden trafik ışıkları azaltılacak. Ayrıca Yusufpaşa Tramvay İstasyonu ile Aksaray Tramvay İstasyonu iptal edilerek orta kısımda tek durak olarak düzenlenecek. Ceylan Sokak, Şair Efendi Sokak ve Mesihpaşa Caddesi’nin tamamı yayalaştırılacak. Atatürk Bulvarı ise kısmi olarak yayalaştırılacak. Atatürk Bulvarı üzerindeki geçidinin üstü kapatılarak yaya alanına katılacak. Aksaray Meydanı ve çevresinde bulunan tarihi Valide Sultan Camii, Muratpaşa Camii ile Zübeyde Hanım Parkı’nın çevresini de kapsayan toplam 61 bin 851 metrekarelik alan bir bütün halinde meydan olarak düzenlenerek yayalara ayrılacak. Ayrıca bölgenin görüntüsünü olumsuz yönde etkileyen araç üst geçitleri iptal edilecek.

Zaman

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418