1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul’u Körfez Ateşi Sardı

Gayrimenkul sektörünün en prestijli fuarlarından Cityscape bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğinde kapılarını açtı.

istanbulu-korfez-atesi-sardi

Türkiye, Körfez’in en büyük gayrimenkul fuarlarından Cityscape’e ilk kez ev sahipliği yapıyor. Fuarda ‘sıcak satış’ ön plana çıkarken, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi Körfez ülkelerinden yatırımcılar, toplu alım ve ortaklık görüşmeleri yaptı.

CItyscape Fuarı’na Emlak Konut, TOKİ, Ağaoğlu Şirketler Grubu, Ege Yapı, DKY İnşaat, Ofton, Sinpaş GYO, Kuzu Grup, Sur Yapı, Varyap-Gap gibi sektörün önde gelen firmaları katıldı. Fuarı değerlendiren Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, fuardan tüm meslektaşlarının iyi netice beklediğini belirterek, “Dünyada en fazla proje İstanbul’da yapılıyor. Pazar burası, projeler burada, müşteriyi buraya getirmek lazım. Fransa’da düzenlenen MIPIM fuarının da burada yapılması gerekiyor. Fransa turizmine katkı sağlamak yerine MIPIM fuarını da burada yapalım” dedi. Ağaoğlu CEO’su Önder Halisdemir de yabancı yatırımcıların alım odaklı olduğunu belirterek, “Önemli görüşmeler yapıyoruz. Gelenler 3-5 tane alım yapıyor” dedi.

YENİ PROJELER SAHNEDE

DKY İnşaat, 2016’da yapımına başladığı ve 410 milyon TL’ye mal olacak projelerini Cityscape Turkey Fuarı’nda tanıttı. Kartal’da inşa edeceği ‘DKY Sahil’ projesinin maketini ilk kez bu fuarda sergileyen DKY İnşaat, Erenköy, Suadiye ve Göztepe gibi şehrin merkezinde yer alacak ‘DKY Cadde’ projelerinin detaylarını fuarda paylaştı. DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, projelerinde yabancı satış oranının yüzde 10 olduğunu belirterek, “Fuarda görüşmelerimiz oluyor. Beraber proje yapma teklifi de aldık” dedi.

35 MİLYON TL’LİK SATIŞ

Emlak Konut GYO güvencesiyle Ataşehir’de Varyap-Gap İnşaat ortak girişimi tarafından inşa edilen Metropol İstanbul, yaklaşık 30 bin metrekarelik ofislerinin lansmanını fuarda yaptı. Fuarda açıklamalarda bulunan Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş ve Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin “Suudi Arabistan merkezli Al-Maslak Grubu ile 35 milyon liralık satış anlaşması gerçekleştirildi. Grup, anakuleden 3 bin metrekarelik 2 kat satın aldı” dediler.

250 MİLYON DOLARLIK FON

Katar’ın önde gelen halka açık gayrimenkul şirketlerinden Mazaya Qatar ile aracı kurum Global Menkul Değerler, stratejik bir işbirliğine imza attı. Anlaşma, Mazaya Qatar CEO’su Hamad Al Hedfa, Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erol Göker tarafından imzalandı. Al Hedfa “Türk gayrimenkul pazarına yönelik bölgesel ilgi çok güçlü” dedi. Göker, kurulması hedeflenen fon büyüklüğünün 250 milyon dolara ulaşabileceğini belirtti.

Esmedya, gayrimenkul sektörünün buluştuğu City-scape Turkey’nin ana sponsorları arasında yer aldı.

YOOİSTANBUL’A YABANCI İLGİSİ

SAY Yapı’nın Ortaköy’de hayata geçirdiği ‘yooistanbul’ projesi de fuardaydı. Digicom Gayrimenkul Grup Başkanı Işık Gökkaya, proje için artık geri sayımın başladığını söyledi. 2016 yıl sonuna kadar projenin yüzde 70’ini satmayı hedeflediklerini belirten Gökkaya, metrekare fiyatlarının 8-12 bin dolar arasında olduğunu belirtti. Gökkaya, fuar kapsamında kurumsal yatırımcılarla birebir görüşmelerinin olacağını da ifade etti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yurtdışından Mobil Hastane ve Sağlık Kabini Talepleri Arttı

Karmod Dış Ticaret Müdürü Taner Öztürk, “Çok sayıda ülkeyi etkileyen koronavirüs salgını sonrası farklı ülkelerden …