1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İspanya’nın Kararı Konut Sektörüne Darbe Vuracak!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, İspanya’nın 160 bin euro ve üzerinde konut ve gayrimenkul alanlara AB’ye giriş, İspanya’da oturma, AB içinde serbest seyahat ve çalışma olanağı tanımasının Türkiye’de konut ve inşaat sektörüne büyük darbe indireceğini savundu.

Büyüme Hızı, dış ticaret, Fransa, gayrimenkul, inşaat sektörü, ırak, iran, İspanya, İtalya, konut, Portekiz, rusya, Suriye, turizm fiyatları, turizm gelirleri, türkiyede konut, villa, Yazlık, Yunanistan

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, yaptığı basın açıklamasında Euro bölgesindeki borç krizinin etkilerinin bu ülkeleri çıkış yolları aramaya ve önlem almaya yönelttiğini belirterek, Türkiye ekonomisinin bu kararlardan çok ciddi biçimde etkileneceğini ifade etti.

Toprak’ın basın açıklaması şöyle :
“2008-2009 finansal krizinde İspanya’nın elinde ciddi konut stokları, yazlık ve villa stokları olmak üzere 700 binin üzerinde hazır-tamamlanmış konut kaldı. Ancak inşaat-konut sektörü durunca, İspanya’da ekonomik kriz, satılamayan konutlar, bankaların geri dönmeyen mortgage kredileriyle son 2-3 yılda iyice derinleşti.

Şimdi İspanya hükümeti, iki yolla hem borç krizini hem de ekonomik darboğazı aşmayı, inşaat sektörünü canlandırıp, işsizliği hafifletmeyi, elindeki konut stoklarını eritmeyi hedefliyor. İlk olarak İspanya’dan 160 bin euro ve üzerinde bedelle gayrimenkul alanlara AB’ye giriş, oturma-çalışma ve serbest dolaşım izni verilecek. İkincisi ise 500 yılı aşkın süre önce İspanya’dan sürgün edilen ve büyük bölümü Osmanlı’ya ve diğer ülkelere yerleşen İspanyol Yahudileri Sefaradlara İspanyol vatandaşlığı verilmesi kararı.

İspanya bu yolla, konut stoklarını eritmeyi, başta Rusya ve Çin, Körfez Bölgesi’ndeki varlıklı Araplar olmak üzere, Kuzey Afrika’nın zengin işadamlarını, Fas, Tunus, Cezayir’in zenginlerini, ülkesine taze para çekmeyi hedeflemektedir. İnşaat-konut sektöründe canlanma yan sektörleri de canlandıracak, AB’de en yüksek genç işsiz oranına sahip ispanya ekonomisi dinamizm kazanacak.

Zengin varlıklı Sefaradlara vatandaşlık verilmesi kararıyla, İspanya’ya dönmeleri de bu ülkeye ciddi sermaye akışını beraberinde getirecek. Portekiz ve İrlanda’nın da gayrimenkul alan yabancılara benzer olanakları sunma yönünde yasa hazırlıkları var.”

Bu kararların en başta Türkiye ekonomisini ve İnşaat-konut sektörünü etkileyeceğini kaydeden Toprak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’nin, 400 bin dolayında talep fazlası, konut stoku olduğu bilinmektedir. Reklamları yapılan pek çok site, rezidans vb. konutlar alıcı beklemektedir. Bunu eritmeden, kentsel dönüşüm uygulaması ile 20 yılda 7 milyon konutluk yeni bir program daha devreye sokuldu. TOKİ dışında, özel müteahhitlik şirketlerinin üreteceği konutlarla birlikte, talep fazlası konut stoku, daha da büyüyecek Eritilmesi zorlaşacak bu stok, 2008-2009’dakine benzer bir krizi tetikleyebileceği gibi, konut ve inşaat sektörüne darbe vuracak, giderek konutzedeler ortaya çıkabilecektir.

Yabancılara mülk satışı, 2B, Kentsel Dönüşüm, Yerel Yönetimler Yasası düzenlemeleri, İMKB ve İstanbul Altın Borsası’nın birleştirilmesi, arazilerinin Hazine ve TOKİ’ye devri düzenlemesi, hepsi birbirinin tamamlayıcısı, gayrimenkul satışı, inşaat vb. konut üretimiyle ekonomiyi canlandırmayı, ayakta tutmayı öngören ekonomik modelin yasal altyapıları.

Borç krizinden çıkmak için AB ve Euro Bölgesi ülkeleri birbirleriyle rekabet ediyor.

Türkiye de yabancılara mülk satışıyla Rusları ve zengin Arap ülkelerini hedefliyordu. Şimdi İspanya aynı pazarlara daha cazip fiyatlar ve bonus olarak da AB’ye giriş vegayrimenkulün sahipliği devam ettiği sürece oturma, çalışma, seyahat izni veriyor.

Rusların geçen sene İspanya’da aldıkları konut sayısı, 2010 yılına göre yüzde 28 artış göstermiş durumda. Bu düzenlemelerden sonra patlama bekleniyor.

Sadece bu iki kararın, Türkiye ekonomisine sermaye ve yatırımın yanında, konut üretimi alanında ciddi negatif etkileri olacaktır. Maketten satılan konutlar nedeniyle, şirket iflasları gündeme gelecek, teslim edilmeyen konutlardan ötürü konutzedeler ortaya çıkacak, geri dönmeyecek konut kredilerinden ötürü banka-finans sektörü etkilenecektir. Bugünden Türkiye’yi bekleyen bu ciddi ekonomik kriz olasılığını gündeme getirmek zorundayız. Hükümeti şimdiden uyarıyorum.”

BİR DARBE DE TURİZME GELECEK!
CHP’li Toprak gayrimenkul piyasaları, inşaat, konut üretimi yanında, Turizmin de Euro Bölgesi Borç krizindeki ülkelerin rekabetinden ciddi biçimde olumsuz etkileneceğini, ekonomik hedeflerin revize edilmek zorunda kalacağını savundu.

Toprak şunları söyledi:
“Gayrimenkul dışında, İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Fransa, turizm fiyatlarında borç krizi nedeniyle olağanüstü indirimlere, promosyonlu erken rezervasyonlara yöneldiler. Bu da, başta ülkemize her yıl milyonlarca turistin geldiği Rusya ve zengin Arap turistler olmak üzere, tercihlerin İspanya ve diğer Akdeniz ülkelerine kaymasına yol açtı.

Turizm sektörü, bu konuda çok endişeli. Suriye, Irak, İran ve son olarak Rusya ile yaşanan gerilimin tırmandırdığı savaş endişesi nedeniyle düşüşe geçen turizm gelirlerinin, borç krizi nedeniyle büyük çaplı fiyat indirimlerine giden Güney Avrupa ülkelerinin rekabetinden olumsuz etkileneceği, büyük çaplı rezervasyon iptalleri ve turist kaymalarının söz konusu olacağı konusunda hükümeti bugünden uyarıyorum.

2013’ün, genel makro ekonomik gelişmelerin yanı sıra, dış ticaret, turizm gelirleri, inşaat-konut-altyapı sektörünün lokomotifliğindeki büyüme hızı, daha da aşağı düşecektir. İşsizlik artacaktır. Orta Vadeli Ekonomik Plan’daki (OVP) Dış Ticaret, Büyüme Hızı, Turizm Gelirleri gibi kalemlerde hedeflerin tutmayacağı bugünden açıktır. Buna bağlı olarak, bütçe, ve ödemeler dengesi bilançosu hedefleri de negatif etkilenecektir.”

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …