1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Irak Türk Şirketlerin Ruhsatlarını Durdurdu

Son dönemlerde Türkiye ile Irak arasında gerilen ilişkilerin ardından Irak`tan yeni bir hamle geldi.

büyük türk firmaları, cezayirdeki türk inşaat firmaları, dubaideki türk inşaat firmaları, ece inşaat nasıl gidilir, firmaları iş ilanları, inşaat stajı nasıl gidilir, ırak haritası, ırak inşaat firmaları ile ilgili aramalar, ırak inşaat ihaleleri, ırak inşaat işleri, ırak inşaat projeleri, ırak inşaat sektörü, ırak iş ilanları, ırak iş imkanları, ırak türk inşaat firmaları, ırakta iş yapan türk inşaat firmaları, ırakta türk inşaat firmaları ile ilgili aramalar, ıraktaki inşaat şirketleri, ıraktaki türk inşaat şirketleri, türk firmaları ilanları, Türk firmaları ile ilgili aramalar, türk firmaları listesi, türk firmaları mağaza, türk firmaları rehberi, türk firmaları sahibi, türk inşaat firmaları ile ilgili aramalar, türk inşaat firmaları nasıl gidilir, türk inşaat firmaları yurtdışı, türk inşaat şantiyeleri, türkiye insaat firmalari, türkmenistan daki türk firmaları

Irak Ticaret Bakanlığı, Türk şirketlerin ruhsatlarını durdurduğunu açıkladı.

Irak Ticaret Bakanlığı`ndan yapılan yazılı açıklamada, Türk şirketlerinin ruhsatlarının “düzenleme ve denetim yapılması için ikinci bir emre kadar durdurulduğu” belirtildi.

Irak ile Türkiye arasındaki gerilim ticarete de yansıdı. Irak Ticaret Bakanlığı, Türk şirketlerinin ruhsatlarını durdurduğunu açıkladı. Ekonomi Bakanlığı henüz bu bilgiyi teyit edemediğini belirtirken, sektör temsilcileri “Beklenen bir gelişmeydi, Irak’ta işlerimiz çok gergin bir ortamda ilerliyordu. O da durdu” açıklamasında bulundu.

Irak Ticaret Bakanlığı dün süpriz bir açıklamayla Türk şirketlerin ruhsatlarını durdurduğunu kamuoyuna duyurdu. Irak Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türk şirketlerinin ruhsatlarının “düzenleme ve denetim yapılması için ikinci bir emre kadar durdurduğunu” belirtildi. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ise, henüz bu haberi teyit etmediklerini belirtirken, Irak’taki Türk makamlarından teyit gelene kadar konuyla ilgili olarak bir açıklama veya yol haritası çıkarılmayacağı bilgisini verdi.

‘İşimiz Irak’ta çok zor, ihaleler bile imzalanmıyor’

Görüş veren sektör temsilcileri ise, şu aşamada isimlerini kullanmak istemezken; Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin bir süredir bu tehdidi gündeme getirdiğini bu nedenle yaşanan gelişmenin süpriz olmayacağını vurguladı. Bazı ihalelerin dahi onaylanma aşamasında Maliki tarafından imzalanmadığını vurgulayan kaynaklar, “ Irak’ta işimiz çok zor, teknik bir gerekçe bulunup ruhsatlar durduruldu ise bundan sonra bir gelişme olmasını sağlamak da zor” diye konuştu.

Türk firmaları Irak’ta 12.9 milyarlık iş yapıyorlar

Irak pazarı Türk firmaları için oldukça büyük bir önem arzediyor. Irak’ta yaşanan dönüşüm süreci, geçen günlerde Türk ve japon firmalarının da gündemiydi. Türk firmaları, 48 Japon firmasından 156 katılımcıyla bir araya gelerek Irak’ın yeniden yapılandırılmasını masaya yatırmış ve 60 milyar doları bulan altyapı yatırımlarına hazırlanan Irak’ta hastane, konut, okul, yol, metro, petrol, gaz, elektrik gibi iş alanlarında ikili işbirliği için görüşmeler yapmıştı.

Türk firmalarının Irak’ta 12.9 milyar dolarlık proje ürettiği belirtiliyor. Sadece 2012 yılının mart ayında Irak’ın başkenti Bağdat’ta yapılan Arap Birliği Zirvesi hazırlıkları çerçevesinde Türk şirketleri 300 milyon dolarlık iş aldı. İnşaat, müteahhitlik ve enerji firmaları Irak pazarında öne çıkan sektörler arasında yer alırken, sadece Kuzey Irak’ta 300 tane Türk firmasının faaliyette bulunduğu ifade ediliyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418