1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Sektöründe 2011 Yılı Atak Yılı Olarak Değerlendiriliyor!

Ekonomiye can veren lokomotif sektörlerin ibresi yine büyümeden yana. Sektörler 2011’de, en az 2010’daki kadar büyüme hedefliyor. Milyarlarca liralık yatırımın yapılacağı sektörler arasında enerji öne çıkıyor

Türkiye’nin büyüdüğü 2010 yılı ekonominin lokomotif sektörleri için de büyüme yılı oldu. Enerji, otomotiv, turizm, tekstil-hazır giyim, inşaat, perakende gibi dev sektörler 2011 yılında da büyüme hedefiyle yola çıkıyor. Milyar dolarlar düzeyinde yatırımların akacağı bu sektörler, binlerce kişiye yeni iş kapısı da açacak. Yatırımlar açısından en fazla öne çıkan sektör ise enerji sektörü olacak.

Dev projeler yol alıyor

Enerji 2010’da olduğu gibi yeni yılın da en çok yatırım yapılan sektörü olacak. Türkiye 50 yıllık nükleer macerasını geçen mayıs ayında Rusya ile attığı tarihi imza ile hayata geçirdi. 20 milyar dolara Akkuyu’ya kurulacak santralin yeni yılda yol alması beklenirken, Sinop’a kurulacak ikinci santral için de görüşmeler sürüyor. Özel sektör yatırımlarının da artması bekleniyor. Dağıtım ihalelerinden 16 milyar dolar elde eden hükümet üretim şirketlerini de özelleştirecek. 2011 yılında özel sektörün gözde yatırım alanı haline gelen enerjinin yıldızının daha da parlaması bekleniyor.

Tablet PC ve 3D yılı olacak

2010’u 30 milyar dolar hacimle kapatan bilişim ve teknoloji sektörünün 2011 yılında yüzde 7-7.5 büyümesi bekleniyor. 2010’da toplam pazar içindeki payı masaüstü bilgisayarlara oranla artan dizüstü bilgisayarların 2011’de de üstünlüğü devam edecek. Öte yandan piyasaya giren tablet PC’lere olan talebin de artacağı tahmin ediliyor. Samsung, Apple gibi markaların yanı sıra Blackberry, LG, Asus, Motorola gibi şirketler de tablet PC hazırlığı yapıyor. Yine aynı şekilde mobil internete verdiği önemle, akıllı telefonların satışının 2010’un üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Akıllı telefonların satışının artmasında Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların Türkiye’de yoğun ilgi görmesi de etkili olacak.

Turist hedefi 30 milyon kişi

Akdeniz’deki rakiplerine göre turizmde daha iyi bir portre çizen Türkiye, turizmde büyümesini sürdürdü. Turist sayında 29 milyon kişiye, gelirde 23 milyar dolara yaklaştı. Yüzde 5 büyüyen sektör 2011 yılında turist sayısında 30 milyon sınırını aşmayı hedefliyor. Gelir hedefi ise 23-25 milyar dolar arasında.

Pazar 300 milyarı geçer

Perakende sektörü 2009 yılına göre 2010’da yüzde 10 büyüme gerçekleştirerek 200 milyar liralık bir pazara ulaştı. Sektörde şu anda 2.7 milyon kişi çalışıyor. 2011’de yüzde 20 büyüme hedefleyen perakende pazarının 300 milyar liranın üzerine çıkacağı tahmin edilirken, istihdam sayısının da 3 milyon 150 bin kişiye ulaşması hedefleniyor. Yani 150 bin kişiye sektörde yeni iş kapısı açılması bekleniyor.

İnşaat içerde ve dışarda atakta

Küresel krizin etkilerinden sıyrılan gayrimenkul sektörü, referandumun ardından yükselişe geçti. Günde bin 500 kişi konut kredisi almaya başladı. İnşaat sektöründe 2011 yılı ‘atak yılı’ olarak değerlendiriliyor. Sektör temsilcileri kredi faizlerinin yüzde 0.7 ile 1 arasında olmasının ve sürecin böyle devam edeceği beklentisiyle 2011’deki projelerini 2010 bitmeden hazırlamaya başladılar.

Tekstilde yüzde 20 büyüme hayal değil

Tekstil ve hazır giyim 2011’e umutla giriyor. 2010, 22 milyar dolar ihracatla geride kalırken, 22.5 milyar dolarlık ihracatın 2011’de rahatlıkla aşılacağına inanılıyor. İhracat artışının yüzde 20’yi aşması hayal değil. İç piyasa satışlarının ise 50 milyar liralık büyüklüğe ulaşması öngörülüyor.

Otomotivcinin satış tahmini 800 bin

Otomotivde 2011 yılı için iyimser beklentiler var. Yılı 750 bin gibi rekor satışla kapatan sektörde, haziran ayındaki seçimlere rağmen talebin pek etkilenmeyeceği düşünülüyor. 2011’de pazarın 800 bin adede çıkabileceği öngörülüyor. Büyümenin üretim ve ihracatta da sürmesi bekleniyor.

Sabancı’nın zirvesine geçti

SABANCI Holding’in zirvesi haziran ayı başında değişti. Akbank’ın 9 yıl genel müdürlüğünü yapan Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in yeni CEO’su oldu. Kurtul’un genel müdürlüğü döneminde Akbank’ın değeri 20 milyar dolara çıktı, bankanın başarısı da Harvard’da ders oldu.

Türk Telekom yeniden yapılandı

TÜRK Telekom’un zirvesinde önemli görev değişimi yaşandı. Türk Telekom, Avea, TTNet başta olmak üzere 9 grup şirketinin üst düzey yöneticilerinin bağlı olduğu yapılanmaya gidildi. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom Genel Müdürü ise Gökhan Bozkurt oldu.

Star

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

PNR Enerji, Ceynak Lojistik için 2 Proje Geliştirdi

Güneş enerjisi sektöründe 1999 yılından beri faaliyet gösteren PNR Enerji, Ceynak Lojistik’in iki şehirde yer …