1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Sektörü Düşüşte!

İnşaat sektörü düşüşte Türkiye’de pek çok sektörü peşinden sürükleyen inşaat sektörü, 2012’yi buruk kapattı. Sektör yüzde 1 civarında büyürken, konut satışları 2011’e göre düşüş kaydetti

insaat-sektoru-dususte

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) Türkiye gayrimenkul sektörüne ilişkin “2012 Yılı Genel Değerlendirmesi ve 2013 Yılı Öngörüleri”, GYODER Yılsonu Değerlendirmesi ile kamuoyu ile paylaşıldı. Değerlendirmeye göre, dünya ekonomisinde büyüme performansı yavaşladı. Gelişmekte olan ülkeler de gelişmiş ülkelerin yavaşlamasından olumsuz etkileniyor. 2011 yılında yüzde 3.8 büyüyen dünya ekonomisi, 2012 yılını beklentilerin altında yüzde 3.3 büyüme ile tamamlayacak.

İnşaat sektörü hızını yitirdi
Değerlendirmede Türkiye’de inşaat sektörünün geçen yıl yüzde 11.3 büyüdüğüne işaret edilerek, bu yıl bu oranın yüzde 1.0 – 1.5 arasında olacağı belirtildi. Öte yandan 2012 yılı Eylül ayında inşaat sektöründeki istihdam 1 milyon 896 bin kişi ile tarihi zirvesine ulaşarak toplam istihdam içindeki payını yüzde 7.4’e kadar çıkardı. GYODER’e göre 2013 yılında da inşaat sektörü istihdamı, göreceli yüksek kalmaya devam edecek.

Konut sektörü olumsuz etkilendi
Değerlendirmede hükümetin aldığı soğutma önlemlerinin konut sektörünü olumsuz etkilediğine işaret edilerek, şu görüşler paylaşıldı: “Konut sektörünün performansı yıl genelinde zayıf kalmıştır. Yıl içinde konutların KDV oranına ilişkin belirsizlik ile tapu harçlarının artırılması da olumsuz etki yaratmıştır. Konut kredilerindeki genişlemenin kontrolü ve diğer sıkılaştırıcı önlemler ile birlikte konut satışları zayıf gerçekleşmiştir. Proje sayısında artış, adetsel olarak geçmiş yılların performansına göre azalış mevcuttur. Mevcut konut fiyatları enflasyonun üzerinde, yeni konut fiyatları ise enflasyon kadar artmıştır. Finansman yetersizliği olan konut sektörünün, derinleşmesi ve sağlıklı büyüyebilmesi için önemli sermaye kaynağı yaratan maketten satışa ihtiyacı bulunmaktadır. Ekonomideki yavaşlama, ticari gayrimenkul sektörü üzerinde de sınırlayıcı etki yapmıştır. Alt pazarlar itibariyle ofis ve otel pazarında canlılık sürerken, AVM yatırımları yavaşlamıştır. Yeni Teşvik Yasası ile birlikte Organize Sanayi Bölgelerinde, sanayi ve lojistik alanlara ilgi ve talep artmaktadır.”

Konut satışları 2011’den az
GYODER’e göre, 2010 yılında 357 bin adet ve 2011 yılında 419 bin adet olarak gerçekleşen konut satışları, 2012 yılı ilk dokuz ayında ise geçen yılın yüzde 1.8 üzerinde 305.670 adet olarak gerçekleşti. Konut satışlarında 2012 yılsonu beklentisi ise 400 bin adet. 2011 yıl sonunda 74.6 milyar TL olan konut kredileri toplam büyüklüğü, 2012 yılı sonunda ise yüzde 13-14’lük bir büyüme ile 83-84 milyar TL’ye ulaşacak.

Yabancıların gayrimenkul alımları
2011 yılında, 2010 yılına göre yüzde 20 azalarak 2.0 milyar dolar olarak gerçekleşen yabancıların gayrimenkul net alımları; 2012 yılının ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre (1.5 milyar dolar) yüzde 23 artarak, 1.85 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Corona Virüs Etkisi: Arsa Satışları Geçen Yıla Oranla Yüzde 20 Arttı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, bu yıl arsa satışında geçen yıla göre …