1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Çalışması Binalara Zarar Verdi, Vatandaşlar Tepki Gösterdi

Eyüp’te, yapımına yeni başlanan bir alış veriş merkezinin inşaatı için sürdürülen kazı çalışması sırasında, inşaatın yakınındaki 15’den fazla binada çatlaklar oluştu.

insaat-calismasi-binalara-zarar-verdi-vatandaslar-tepki-gosterdi

Bina sakinlerinin birçoğu evini boşaltırken, maddi durumu olmayan bazı vatandaşlar oturmaya devam ediyor. Kendilerine yer gösterilmediğini ifade eden vatandaşlar ise yetkilileri ilgisizlikle suçluyor.

Alibeyköy Merkez Mahallesi Vardar Bulvarı üzerinde yapımına yeni başlanan bir AVM inşaatı için yapılan kazı çalışmaları sırasında, inşaatın yanındaki 15’den fazla binada çatlak oluştu. Kolonları çatlayan ve kullanılamaz hale gelen bazı binalar boşaltıldı ve kapısına mühür vuruldu. Oturduğu ev ve iş yerlerine yıkılma tehlikesi sebebiyle güçlükle yaklaşan bina sakinlerinin kalas ve demirlerle binaları ayakta tutmaya çalışması dikkat çekti.

Çok sayıda çatlak bulunmasına rağmen ise bazı bina sakinleri oturdukları evi maddi imkânsızlıklar sebebiyle terk edemiyor. Bu ailelerden biri de Özdemir ailesi. Kiralık olarak oturduğu evin birçok yeri çatlayan 3 çocuk annesi Selma Özdemir, bina çocuklarının üzerine yıkılacak diye çok korktuğunu söylüyor. Mağdur olduklarını ifade eden ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Özdemir, “Başbakanımız bunu bilse asla kabul etmez. Mimarlar evimin yıkacağını söyledi. Ancak evim yıkılır ve kızım altında kalırsa bunun hesabını kim verecek? Eve 2-3 bin lira masraf yaptım. Her gün ölümle yaşıyorum. Bir anne olarak ‘Acaba çocuklarım ölecek mi?’ diyorum. Çocuklarımın ölümünü ben kimden soracağım.” diye konuştu.

Yetkililerin kendileriyle ilgilenmediğini öne süren bazı çevre sakinleri ise Eyüp Belediyesi’ne giderek Başkan İsmail Kavuncu ile görüşmek istedi. Başkan Kavuncu’nun yerinde olmaması nedeniyle görüşemeyen vatandaşlar, belediye yetkililerini kendileriyle ilgilenmediğini ileri sürdü. 60 yıldır aynı yerde oturduğuna dikkat çeken Remzi Kurtuluş, tapu ve iskanları olmasına rağmen kendilerinin yerlerinden çıkarılmak istendiğini öne sürdü.

‘2013 YILINA GİRİYORUZ. HERKES KORKU İÇİNDE’

Söz konusu arazide, zemin kayması olduğunu vurgulayan Musa Güngörmez ise, “Geçen hafta üniversite oturulamaz raporu verdi. Alttaki dere yatağı çatlamış durumda. Polis merkezi bile kullanılamaz durumda. İllaki bir insan mı ölmeli. Öyle mi hareket edilmeli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘Biz karışmayız.’ diyor. Ancak, büyük bir olay olursa biz karışırız diyorlar. 2013 yılına giriyoruz herkes korku içinde. Böyle bir şey olamaz. Biz devletin bizim yanımızda olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zarar gören binalarda oturan insanların can güvenliğinin bulunmadığını iddia eden Cengiz Teoman ise insan hayatının hiçe sayıldığını belirtti.

Cihan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Sahiplerine Verildi!

Marmara Belediyeler Birliği tarafından Turkcell’in desteğiyle düzenlenen ve kamuoyunda Türkiye’nin en ciddi yerel yönetimler ödülü …