1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnegöl Mobilya Kent AVM İle Fuar Alanı Olacak!

İnegöl’de Mobilya Kent AVM, yılın 365 günü açık bir fuar alanı olmayı hedefliyor.

fuar alanı mobilya, İnegöl Mobilya Kent AVM, mobilya fuar alanı, mobilya kent, mobilya kent avm

İnegöl’de 55 mobilya sanayicisinin ortak girişimiyle temeli atılan 40 milyon dolar yatırım bedeli olan Mobilya Kent İnegöl AVM, yabancı alıcıları yılın her dönemi ağırlamayı hedefliyor. İçinde 120 odalı bir otelden restorana Hıristiyan ve Museviler için ibadethanelerden otoparka kadar birçok sosyal alan bulunan AVM, yılın 365 günü açık bir fuar alanı olmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk ve tek kapalı Mobilya Alışveriş Merkezi (AVM) projesi, mobilya başkenti olma yolunda ilerleyen Bursa’ya bağlı İnegöl ilçesi’nde hayat buluyor. 55 mobilya sanayicisinin ortak girişimiyle planlanan Mobilya Kent İnegöl AVM’nin otel dahil toplam yatırım bedeli yaklaşık 40 milyon dolar.

İnegöl’e bağlı Akıncılar Köyü yolu girişinde inşaatına başlanan İnegöl Mobilya AVM, toplam 108 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor. Her biri bin 350 metrekare alanda toplam 55 işyerini kapsayan projede; 120 odalı bir otel, bir banka şubesi, 2 kafetarya, bir restoran, bir düğün salonu, mescidin yanı sıra Hıristiyanlar ve Museviler için birer ibadethane, banka ATM’leri için ayrı bir bölüm, yönetim ofisleri ve 400 araçlık bir otopark da bulunuyor.

Projenin amacı toptancı nezdinde tanınan, bilinen ve tercih edilen bir marka olan İnegöl mobilyasını nihai tüketici nezdinde de güçlendirmek. Yabancı alıcıların yılın her dönemi merkeze gelmeleri için çeşitli organizasyonlar düzenlenecek. Her firma kendi markasıyla kurumsal mağazasını oluşturacak ve bu mağaza konseptini hem yurtiçinde hem de yurt dışında pazarlayabilecek. Bu şekilde markalaşmanın önünün de açılması hedefleniyor.

İnegöl Mobilya AVM Kurucu Başkanı Haluk Özbek, Türkiye’nin mobilya merkezi olma yolunda ilerleyen Bursa’da bugüne kadar bu şekilde bir toplu mobilya AVM eksikliği olduğunu ve proje ile bu eksiğin en üst standartlarda giderileceğini söyledi. 2 ay önce ilk kazmanın vurulduğu İnegöl Mobilya Trojenin aynısı başka yerlerde de yapılacak’ 2 ay önce ilk kazmanın vurulduğu İnegöl Mobilya AVM inşaatını bir yıl içinde tanamlamayı hedeflediklerini belirten özbek, otel dahil projenin toplam yatırım bedelinin ise 35-40 milyon dolar ılduğunu kaydetti.

Projeyle toptancı nezdinde tanılan, bilinen ve tercih edilen bir marka olan İnegöl mobilyası markasının nihai iiketici nezdinde de güçlendirmiş olacağına dikkati çeken Özbek, “Mobilya AVM projesinde yer alacak olan sanayilerimiz kent genelindeki üretimin yaklaşık yansını gerçekleştiriyor. Mobilya AVM, toptan ve perakende satış ile ihracatta da önemli bir merkez olacak. Yabancı alıcıların yılın her dönemi merkezimize gelmeleri için çeşitli organizasyonlar düzenlenecek. Ticaretin tüm yıla homojen olarak yayılması sağlanacak. Hedefimiz, merkezimizin 365 gün açık fuar alanı gibi hizmet vermesidir. Mobilya AVM’deki ticaret, ülkemize vergi ve istihdam, kentimize ise zenginlik ve uluslararası imaj kazandıracaktır” açıklamasını yaptı. Özbek, her firmanın kendi markasıyla kurumsal mağazasını oluşturacağını, bu mağaza konseptini hem yurtiçinde hem de yurtdışında pazarlayabileceğim, böylece markalaşmanın önünün de açılacağını vurguladı.

Mobilya AVM’nin içinde yer alacak olan otel hakkında da bilgi veren Özbek, toplam 9 bin metrekare alana sahip olan projenin 120 odadan oluştuğunu anlattı. Otel projesini konusunda uzman bir otel zincirine devretmek istediklerine de değinen Özbek, “Arazi katılım bedelini alarak, projemize sadık kalınması koşuluyla, ruhsatı alınmış şekilde devredeceğiz. Dolayısıyla restoran ve düğün salonu gibi otelciliği tamamlayan unsurları da devretmiş olacağız. Arazi katılım bedeli olarak ise 2 milyon 500 bin TL’lik bir talebimiz olacak” diye konuştu.

Her din için bir ibadethane
Mobilya AVMde mescidin yanı sıra Hıristiyanlar ve Museviler için de ibadet alanı yapılacağına işaret eden Özbek, projenin nihai tüketiciler dışında ciddi anlamda ihracata da katkı sağlayacağım ve yılın 365 günü dünyanın her yerinden mobilya alıcılarına hizmet vereceğim vurguladı. Uluslararası bir AVM olarak yabana ziyaretçilerine inançlan konusunda da yardıma olmak istediklerini dile getiren Özbek, “Burayı sadece kendimiz için değil, dünya insanlığı için inşa ettiğimizi vurgulamak istiyoruz. Açıkçası bu hoşgörünün ciddi anlamda uluslararası ticaretimize fayda sağlayacağını da düşündük. Zira hükümetimizin 2023 yılı ihracat hedeflerine İnegöl mobilya sanayicileri olarak 1 milyar TL’lik katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İM0S) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Baysal: İnegöl 2’nci OSB’nin tamamen üretime katılması ve Mobilya AVM projesinin tamamlanmasıyla birlikte mobilya başkenti İnegöl tam anlamıyla bir cazibe merkezi haline gelecek. Otel ve sosyal donatı alanlarıyla tam bir kompleks halinde insa edilen Mobilya AVM aslında bir prototif. ilerleyen dönemlerde büyük yerleşim alanlarında bu projenin aynısı tekrarlanacak. İnegöl, bu proje ile tüm Türkiye’ye acılacak. Projede, mobilya firmalarının yanı sıra tedarikçiler için de yer ayrıldı.

Dünya

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kentsel Dönüşümde Güç Birliği Şart!

İzmir’in sorunlarını ve beklentilerini yine İzmirli firmaların yakından bildiğini anlatan Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı …