1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“Havaalanı Sınıf Atlatan Yatırımdır”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de inşaat sezonunun kısa olmasına rağmen havaalanı çalışmasının bitme aşamasına geldiğini ifade ederek, “İnşallah bu yazın havaalanımıza uçak inecektir. Havaalanları bir ilde sınıf atlatan yatırımdır. Bu anlamda bir sınıf atlamış olacağız ” dedi.

havaalani-sinif-atlatan-yatirimdir

“Havaalanı sınıf atlatan yatırımdır”

Bir dizi ziyaret ve toplantılara katılmak üzere Bingöl’e gelen Kalkınma Bakanı Yılmaz, yapım çalışması devam eden havaalanında incelemelerde bulundu.

Bakan Yılmaz’a Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Karayolları 8.Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Belediye Başkan Vekili Ahmet Gündoğdu ve kamu kurum müdürleri eşlik etti.

Havaalanında incelemelerde bulunan Bakan Yılmaz, firma yetkililerinden bilgi aldı. Havalanının terminal binası ve kulesini gezen Bakan Yılmaz, pist alanında da inceleme yaptı.

“Havaalanları bir ilde sınıf atlatan yatırımdır”
Burada gazetecilere açıklama yapan Bakan Yılmaz, havaalanında detaylarıyla büyük bir yatırım yapıldığını ifade ederek,”Havaalanı için 126 milyon TL gibi bir ödenek çıkardık, kamulaştırma ödenekleri bu rakamın dışında.

Havaalanları bir ilde sınıf atlatan yatırımdır. Bir ilin sınıfını üst seviyeye çıkaran yatırımdır. Bingöl’de inşallah bu illerden biri haline gelecektir. Buraya çok yoğun gayret sarf eden Ulaştırma Bakanımıza, Müsteşarımıza ve bütün ekibine teşekkür ediyorum. Bu işler kolay değil. Özellikle bizim Bingöl’de inşaat sezonları çok kısa. Buna rağmen bütün gayretimizle yatırımımızı toparladık. İnşallah bu yazın havaalanımıza uçak inecektir. Bu anlamda bir sınıf atlamış olacağız. Yaz aylarında havaalanının açılışını Sayın Başbakanımızda müsait olursa hep beraber yapacağız” diye konuştu.

Açıklama sonrası Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, çevre yolunda inceleme yaptıktan sonra Çapakçur köprüsüne geçti. Burada Bakan Yılmaz, köprünün yapılması konusunda Müsteşar Soluk’a ve Bölge Müdürü Özendi’ye talimat verdi.

İncelemeler sonrasında Bakan Yılmaz, Bingöl Valiliği’ne geçerek, burada Müsteşar Soluk ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

“Bingöl’de birçok alanda yatırımları var”
Türkiye’de ulaşım konusunda büyük bir sıçrama yaşandığını söyleyen Bakan Yılmaz, “Geçmişte 5 kilometre bir duble yolumuz vardı. Şimdi ise yüzlerce kilometreyi aştık. Havaalanımız yoktu, havaalanına kavuşuyoruz. Demiryollarımızda yenilenme çalışmaları devam ediyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın Bingöl’de birçok alanda yatırımları var” ifadelerine yer verdi.

“Bingöl tam bir kavşak noktasında”
Bakan Yılmaz’ın konuşmasından sonra Bingöl’de yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Müsteşar Soluk, havaalanı çalışmasının yüzde 95 oranında yapıldığını aktararak, havaalanının bölge en iyi standartlara sahip bir havaalanı olduğunu ve yaz mevsiminin ilk aylarında havaalanına uçağın ineceğini kaydetti.

Türkiye’de 2003 yılında 6 bin 101 kilometre bölünmüş yol vardı. Bugün 16 bin kilometrenin üzerindeyiz. 2003 yılında 6 bin 101 kilometrenin içerisinde Bingöl’ün bölünmüş yol payı 5 kilometreydi. Bugün ise Bingöl’ün il sınırları içerisindeki karayolları ağı içerisindeki yol uzunluğu devlet ve il yolları olarak 731 kilometredir. 731 kilometrenin 251 kilometresi devlet yolu, 480 kilometresi il yoludur. Devlet yolunun 250 kilometresi 130 kilometresi şuanda bölünmüş yol kullanılır hale getirilmiş durumdayız. Geriye kalan 120 kilometre içinde şuanda çalışıyoruz. İnşallah bu çalışmalarda bittikten sonra devlet yollarımızın tamamı bitmiş olacak. Bingöl dört tane ilimizle bölünmüş yollarla bağlanmış olacak. Bingöl tam bir kavşak noktasında” dedi.

“Kamulaştırma konusunda bingöllü hemşerilerimiz bize çalışma müsaadesi versinler”
Bingöl-Genç yolunun köprü çalışmasının tamamlandığını belirten Soluk, “Bu yolda 5 kilometre kamulaştırma sıkıntımız var. Bingöllü hemşerilerimiz bu kamulaştırma noktasında bize yardımcı olurlarsa, o yolu da 2014 Haziran ayına kadar tamamlayıp, Bingöl’ün hizmetine sunmuş olacağız. O güzergahın havaalanı kavşağına bağlantı yapılması bize kolaylık sağlayacaktır. Şehrimizin batı tarafındaki trafiği mevcut Çapakçur köprüsünden oraya aktardığımız takdirde Çapakçur köprüsü ile ilgili talimatları Sayın Bakanıma arz edeceğim. En kısa zamanda orada Bingöl’ün kullanım lüksü olan köprünün proje aşamasını tamamlayıp, ihale aşamasına getireceğiz. Ancak o köprüye müdahale edebilmemiz için diğer köprünün hizmete vermemiz gerekir. Orada kamulaştırma konusunda Bingöllü hemşerilerimiz bize çalışma müsaadesi versinler. Bize rıza gösterilmezse bu senelerce devam edip gidecek. Burada Bingöl halkı mağdur olacaktır” şeklinde konuştu.

(Faruk Bingöl – İLKHA)

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Haydarpaşa’da Ticaret İmar İzni İptal Edildi!

Haydarpaşa Garı Liman Dönüşüm Projesi için TCDD arsalarına verdiği ticaret imar izni iptal edildi… İstanbul …