1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Girdi Maliyetlerindeki Artış Sonrası Müteahhitlerden Fiyat Farkı Talebi

İnşaat sektöründe temel girdi maliyetlerinde yaşanan fiyat artışları sonrası müteahhitler fiyat farkı talep etti.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründe küresel ve ulusal bazda yaşanan gelişmelerle girdi maliyetlerinin yükünün ağırlaştığını belirtti.

Başkan Eren, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, inşaat sektöründe temel girdi maliyetlerinde öngörülemeyen fiyat artışları nedeniyle özellikle Anadolu’daki müteahhitlerin ayakta kalma mücadelesi verdiğini bildirdi.

Sektörde küresel ve ulusal bazda yaşanan gelişmelerle beklenmeyen şekilde artan girdi maliyetleri yükünün ağırlaştığına işaret eden Eren, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçen dönemde maliyet artışı sorununun aşılamamasıyla teminat mektupları nakde çevrilen kamu projeleri üstlenmiş müteahhitlik firmalarına tek seferlik mali sicil affı getirilmesi yoluyla yasaklar kaldırılmalı.

İrat kaydedilen teminat mektuplarının iadesi ve rücu davalarından vazgeçilmesi, şartsız tasfiye hakkı, ek fiyat farkı ödenmesi hususları Anadolu’nun dört bir yanındaki müteahhitler için hayati hale gelmiştir.”

Eren, söz konusu artışların 200’ü aşkın alt sektöre talep oluşturan inşaat sektörünü zor durumda bıraktığını da vurgulayarak, bu durumun ekonomik konut üretimini ve kamu yatırımı projelerini de olumsuz etkilediğini savundu.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Emlak Piyasasında Son Durum: Fiyatlar Düşüyor Mu?

Emlak uzmanları, son altı aydır piyasa fiyatlarında düşüş olduğunu söylüyor. Peki konut almak isteyenler ne …