1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Gelirini Az Beyaneden Çapraz Kontrolle Yakalanacak!

Gelir Vergisi ile Kurumlar Vergisi tekmetinde birleşiyor. Lüks yaşayıp düşük vergi ödeyenler çapraz kontrolle yakalanacak…

ekonomi, gelir vergisi, gelir vergisini az beyan eden yakalanacak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gelir vergisi, Vergi

Emlak ve konutların 5 yıla kadar satışında kademeli istisna uygulanacak.

Vergide reform niteliğinde değişiklikler geliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir üzerinde çalışılan Gelir Vergisi Kanunu Taslağı’nı tamamladıklarını, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) bugünkü toplantısında taslağı görüşeceklerini bildirdi.

Asgari ücretliye indirim yok

Taslak düzenlemeyle yeni vergi getirmeyeceklerini belirten Bakan Şimşek, vergi oranlarıyla da oynamayacakları sözünü verdi. Böylece, daha önce gündeme gelen Gelir Vergisi alt diliminin yüzde 15’ten yüzde 10’a çekilmesine yönelik çalışmalar rafa kalkmış oldu.

BUGÜN’ün edindiği bilgilere göre taslakta, emlak ve konutların 5 yıla kadar satışında kademeli istisna uygulanacak. Buna göre, edindiği gayrimenkulü bir yıl içinde satanlar, elde edilen rant gelirinin yüzde 20’sini düşecek, geri kalan yüzde 80’i için beyanda bulunup, gelir vergisi ödeyecek.

Gayrimenkulünü 2’nci yılda satanlar, değer artış kazancının yüzde 40’ını düşüp, yüzde 60’ının vergisini verecek. Kentsel rantlarda vergiden düşülecek tutar, 3’üncü yılda yüzde 60, 4’üncü yılda yüzde 80 ve 5’inci yılda yüzde 100 olacak. Taslağa göre lüks yaşayan, tatilini yurtdışında geçiren, ev, otomobil alan, kredi kartı harcaması yüksek olanların düşük gelir beyan edip vergi kaçırmaları çapraz kontrollerle engellenecek.

Gelirini az beyan eden mükellefler bilgisayar sistemiyle tespit edilip ya ceza uygulanacak ya da beyanını artırmak zorunda kalacak. Bakan Şimşek, satılık ve kiralık gayrimenkul ve araç ilanlarını yakından takip ettiklerini, 300 bin lüks otonun satışını incelediklerini de bildirdi.

100 maddeye düşüyor

Taslak, Gelir Vergisi ile Kurumlar Vergisi kanunlarının tek birmetinde birleştirilmesini de öngörüyor. Bilgi veren kaynaklar bunun, her iki kanunda da birbirlerine çokmiktarda atıfın yer almasını gösterdiler. Bakan Şimşek, toplamda 250madde olan iki yasayı 100 maddede birleştireceklerini söyledi. Şimşek, muafiyet ve istisnaları yeniden düzenleyip çok kazanan futbolcular dahil herkesin kazancı oranında vergilendirilmesini hedeflediklerini söyledi. Taslakla, vergi mükellefi sayısında da büyük artışlar hedefleniyor.

BAKANLARA BÜTÇEYİ ÇOK AŞTINIZ UYARISI

Bu yıl bütçe hedeflerini tutturamayacaklarını açıkklayan Maliye Bakanı Şimşek, kaynaksız harcama yapan bakanlardan şikayetçi oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl bütçe hedeflerini tutturamayacaklarını söyledi. “Beni dinlemiyorlar” diyerek bazı bakanlıklardan şikayetçi olan Şimşek, “Kaynağını bulmadan harcamalarını genişletenler var” dedi. Şimşek, bütçedeki sorunun, memur maaş zamları, ulaştırma yatırımları, özelleştirme gelirlerinin azlığı ve BOTAŞ’ın maliyetin altında doğalgaz satmasından kaynaklandığını söyledi. Şimşek, yeni gelir vergisi kanun taslağının da hazır olduğunu açıkladı.

Bugün/Erdoğan Süzer

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2020 Ocak-Eylül Döneminde Satılan 10 Konuttan 7’si İkinci El

Ocak-eylül döneminde satılan her 10 konuttan 7’sini ikinci el daireler oluşturdu. Söz konusu dönemde 802 …