1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Diamond Of İstanbul Tamamlanamadı!

Diamond Of İstanbul’da aksilikler bir türlü bitmiyor…

diamond Of İstanbul, Diamond Of İstanbul tamamlanamadı, ibb genel sekreteri adem baştürk, İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk inşaat, inşaat İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk, inşaattan düştü adem baştürk

Cumartesi akşamı saat 18.30’da meydana gelen olaydan sonra beyin kanaması geçiren Baştürk ameliyat edildi. Gökdelenin hikayesi ise aksiliklerle dolu. 2004 yılında projesi başlayan gökdelen 8 yılda bir çok badire atlatı. İmar planı yapıldı, iptal edildi. Yeni proje çizildi, kabul edilmedi; hatta mühürlendi. Projenin sahibi Mehmet Hattat da bir yandan bürokrasi ile uğraştı bir yandan da kanser tedavisi gördü. Bu süre içinde IBB’dc de 3 kez genel sekreter değişti.

TEK ÇELİK GÖKDELEN: Mcrcedes yıldızı şeklinde olacağı söylenen projenin ilk adımlan 2004’te atıldı. Ve İstanbul’un tek çelik gökdeleninin yapımı planlandı. metre yüksekliğe göre ruhsat alındı. Emsal ise 2,3 olarak belirlendi. Ancak bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım sorunun çözmek için bu alanda proje üretti. Gökdelenin altını ‘Transfer Merkezi’ yapmayı kararlaştırdı. İnsanlar gelecek, araçlarını gökdelenin altına park edecek ve metro ile yolculuklanna devam edecekti. Hatta Istinye istikametine gidecek belediye otobüsleri de bu alanı garaj olarak kullanacaktı. İBB’ye verilmesi için 300 araçlık otopark anlaşması da yapıldı. Bunun karşılığında yer altındaki alan, emsal dışı bırakılacaktı.

PROJE İPTAL EDİLDİ: Bu anlaşmaya varıldıktan sonra önce imar planı hatırlandı. Emsal 3’e çıkartılırken, bodrum katlan emsal dışı tutuldu. Bürokratik işlemler uzun sürdüğü için önceki imar planlarına göre izin alındı ve 60 metre yüksekliğine göre inşaata başlandı. Ancak alt katlar ‘transfer merkezi’ olacağı için metro girişleri hazırlandı. Çizimler yapıldı ve temel atılıp inşaata başlandı. Belediye ise yapılan işlemlere karşılık Hattat Holding’den 10 milyon TL teminat istedi. Ancak ÎBB Meclisi, yapımı planlanan ‘Transfer Merkezi’ projesini ip¬tal etti. Hattat’lann gökdeleni protokol imzalanmadığı için plan dışı tutuldu. Bu uygulama ile Hattat Holding mağdur duruma düştü. Yeni çıkış yollan arandı. Sonunda ‘Ticaret + Zemin Altı Katlı Otopark’ statüsü altında yeni imar planı hazırlandı.

İNŞAAT MÜHÜRLENDİ: Bu işlemler sürerken, eski imar planına göre inşaat devam etti. İnşaat 2.3 emsal ve 60 metre yüksekliğe göre Maslak’ta yükseldi. Ancak bu sefer de çelik alanın yapımı için orta alana yapılan ve ‘asansör’ adı verilen yapı 60 metreyi geçti. Bu yükseklik ihlal edildiği için İBB tarafından inşaat mühürlendi.

BAŞTÜRK DÜŞTÜ: Yeni karara Hattat Holding itiraz etti. Çünkü verilen sözler tutulmadığı gibi bodrum katlar emsale dahil edilmişti, itiraz üzerine ÎBB Genel Sekrteri Adem Baştürk cumartesi akşamı habersiz olarak daha önce mühürlenen inşaata Baştürk ve arkadaşlarını güvenli şıladı. İnşaat durduğu için hiçbir teknik personelin bulunmadığı ve ışıkla¬nın kapalı olduğu binada Baştürk dengesini kaybederek düştü.

Vatan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418