1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Fincan Tipi İskele

Yüksek yük taşıyıcı ve cephe iskelesi olarak kullanılan bir sistemdir.

Genel olarak kalıp altı taşıyıcı iskele görevinde kullanılır. Parçaları üzerindedir, kaybolmaz ve kurulumu, sökümü oldukça kolaydır. Montajı ve demontajı başka bir alete gerek olmadan sadece bir çekiç yardımıyla yapılabilir. Yükseklik ayarı kolaydır. Bu kolaylık alt ve üst ayar krikoları sayesinde olur.

Avantajları :

Mukavemetlidir, yani her bir dikme elemanı 6 tonu taşıma kapasitesine sahiptir. Tabii elemanlar dört tarafından yatay elemanlarla bağlanmışsa.
Hafiftir, yani bütün montaj ve taşıma el ile yapılabilmektedir. Bu da sınıfındaki diğer iskele sistemlerinden daha hafif olmasını sağlamaktadır
Emniyetlidir, yani burkulma kuvvetine karşı, yatay ve düşey bağlantı metodu sayesinde stabilitesi yüksektir.

Basittir, yani sadece yatay ve düşey elemanı sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde iskele kurulumu yapılabilir. Bu sayede çekiç dışında başka bir ekipmana ihtiyaç duyulmaz.

Sistemin oluşumu :

Alt ve üst fincanlı dikmelerden ve dövme başlıklı yatay elemanların birbirleriyle bağlantısından oluşur.
Fincanlı dikmeler; 48x3mm borularla 100 cm fincan aralığında ve 50, 100, 150, 200, 250, 300cm boylarında üretilir.
Dövme başlıklı yatay bağlantılar ise; 48×2,5mm borularla 70, 100, 120, 150, 200, 250, 300cm boylarında üretilir. İskele sisteminin taşıma kapasitesinin artırılması ve burkulma emniyeti 50cm veya 100cm aralıklarla bulunan fincan bağlantıları ile sağlanmaktadır.

Kurulumu :

Alt ayar milleri kullanılarak kuruluma başlanır. Bunun üzerine başlangıç milleri yerleştirilir ve yatay elemanlarla birbirlerine bağlanır. Bundan sonra sistemin üzerine dikey elemanlar yerleştirilir. Dikey elemanlar üzerindeki fincan ve kapak 50 veya 100cm aralıklarla bulunur. Fincanlar 5mm sacdan imal edilir ve dikmelere kaynakla bağlıdırlar. Fincanlar üzerinde, sfero döküm olarak imal edilmiş ve yatay elemanların kilitlenmesini sağlayan hareketli kapaklar bulunur. Dikey elemanlarla yatay elemanlar birbirine bağlanır ve sistem kurulur.

En son aşamada ise her iki ucunda dövme başlık bulunan yatay elemanlar fincanlara geçirilip kapağı kapatılır, çekiç darbeleriyle kilitlenme sağlanır. Kurulumun tamamlanması dikey elemanların üzerine üst ayara milinin yerleştirilmesiyle sağlanır.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Hafif Çelik Konstrüksiyon Villa Fiyatları

* Temel ve su basmanı yapımı Şirketimizden talep edildiği takdirde ayrıca fiyatlandırılır. * Panel halinde …