1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Fatma Şahin: Şahinbey Belediyesi Kentsel Dönüşüm Yapıyor!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yoksulluğu yeniden tanımlayacaklarını ve yoksulluğa puanlama sistemi getireceklerini söyledi. Bakan Şahin, Şahinbey Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projelerini başarılı buldu

Şahin, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerini ziyaret edip çalışmalarla ilgili belediye başkanlarından bilgi aldı.

Belediyelere yaptığı ziyaretlerle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şahin, AK Parti olarak, kalkınmanın yerel yönetimlerden başlaması gerektiğine inandıklarını, bunun için 2002 yılında iktidara geldiklerinde ilk işlerinin yerel yönetimleri güçlendirecek yasal düzenlemeleri çıkarmak olduğunu belirtti.

Ankara’nın yetkisinin büyük bölümünü yasal düzenlemeyle yerel yönetimlere devrettiklerine dikkati çeken Şahin, bu düzenlemeyle belediyelerin ve il ve ilçelerde halka daha çağdaş ve modern hizmetler getirmeye başladıklarını kaydetti.

Belediyelerin yaşadığı maddi sorunları aşmak için de yasal bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtmeleri üzerine, bu konuda çıkardıkları yeni bir yasayla soruna çözüm getirdiklerini hatırlatan Şahin, “Belediyelerimiz artık ’paramız yok, şuyumuz yok buyumuz yok’ gibi mazeretler üretip halka hizmet etmemekten kaçamazlar. Biz, AK Parti Hükümeti olarak yerel yönetimlere her türlü desteği verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bütün bu yasal düzenlemelere ve maddi desteğe rağmen halka hizmet etmeyen belediyeleri halk seçimde cezalandıracaktır. AK Parti’li belediyelerin yaptığı başarılı hizmetleri halkımız yakından izliyor. Biz bu hizmetlerin mükafatını yerel seçimlerde halkımızdan alacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Şahinbey Belediyesinin yaptığı kentsel dönüşüm projelerini çok başarılı bulduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Şahinbey ilçemiz, nüfusu 70 ilden daha büyük bir ilçemizdir. En çok göç alan kentlerin başında gelen Gaziantep’te de en çok göçü Şahinbey ilçemiz alıyor. İnsanların onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için belediyelerimize çok görev düşüyor. Şahinbey ilçemizde ciddi bir gecekondulaşma var. Bu sağlıksız yapıları kentsel dönüşüm projeleriyle eritmeye çalışan Belediye Başkanımızı kutluyorum. Sağlık eğitim ve altyapı yatırımları konusunda yürütülen tüm projelere her türlü desteği vereceğiz. 1 1 konutların yapımı ile ilgili sorumluluk bizim bakanlığa verildi. Gaziantep’e daha çok sosyal konutlar yapılması için elimizden geleni yapacağız.”

Şahinbey Belediyesi tarafından açılan Evlilik Okulu’nu önemsediğini belirten Bakan Şahin, bu okulda verilen eğitimlerin aileler üzerinde pozitif bir etki yaptığını öğrendiğini, aldıkları eğitimin ardından bir çok çiftin birbirlerine karşı yok olan sevgi ve saygıyı yeniden kazandıklarını belirtmeleri, kendisini ayrıca mutlu ettiğini söyledi.

Ankara’ya gider gitmez aile uzmanlarını Gaziantep’e göndereceğini vurgulayan Bakan Şahin, “Bu uzman arkadaşlar Şahinbey Belediyesi’nin açtığı bu aile okulunu inceleyecekler. Bu okulun Türkiye’de bir benzerinin olup olmadığını inceleyecekler. Ona göre bir rapor hazırlayacaklar. Bakanlık olarak ailenin birliği ve korunması noktasında sosyal politikalar üretmekle görevliyiz” diye konuştu.

Şehitkamil Belediyesinin yaptığı çalışmaları yakından izlediğini ifade eden Bakan Şahin, yürütülen projelere ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtip, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gaziantep’e olan yoğun göçten dolayı işsizlik ve buna bağlı geçim sıkıntısı yaşayan aile sayısı oldukça fazla. Sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak, elimizde muhtaç ailelerle ilgili sağlıklı bir veri yok. Yoksulluğu yeniden tanımlıyoruz, yoksulluğa puanlama sistemi getiriyoruz. Örneğin, bir fakir aile bir yıl içerisinde ne kadar yardım almış, aldığı yardımlar neyi kapsıyor, başka kurumlardan nakdi veya aynı yardım almış mı? işsiz bireyleri kaç kişi? gibi verileri ortaya koymak için çalışıyoruz. Bu bilgileri elde etmek için ekiplerimiz, ciddi bir proje üzerinde çalışıyorlar. Bu verilerin sonunda gerçek fakır kim, yardım edilmesi gereken insanlar kim, bütün bu sorulara cevap bulmuş olacağız.”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da ilçede gecekondulaşmanın önüne geçmek için kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdiklerini, yeni yeşil alanlar oluşturarak ilçede yeni parklar oluşturmaya çalıştıklarını, sosyal ve kültürel faaliyetlerle vatandaşlara çağdaş ve modern bir şehir hayatı yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da ilçenin gelişiminin yeni konut alanlarının açılamaması yüzünden durma noktasına geldiğini, Dülük ormanları ve otobanın kesiştiği bölgelerde imarlı yapı için boş alanların kalmadığını, yeni imar alanları oluşturmak için Genelevin şehir dışına çıkarılmasının şart olduğunu, aksi takdirde Beylerbeyi ve Gazikent bölgesinin gelişiminin durma noktasına geldiğini söyledi.

Fatma Şahin, Şahinbey Belediyesindeki ziyaret sırasında okuma-yazma öğrenen 74 yaşındaki Feride Tırfalıgil’le görüşüp kendisini tebrik ederek, ilköğretim diploması alması için çaba göstermesini istedi.

Şahin, Şahinbey Belediyesi tarafından havaalanı yolunda kendilerine sağlanan bir arazide organik tarım yapan fiziksel engelli Timurhan Demir’in kendisine getirdiği bir sepet içerisindeki meyve ve sebzeleri alıp teşekkür etti.

Bakan Şahin daha sonra Şehitkamil Belediyesi tarafından Budak Mahallesi’nde yaptırılan Şehitkamil Eğitim ve Kültür Merkezi inşaatını gezerek bilgi aldı. Fatma Şahin’in programına, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu, Nejat Koçer, Ali Şahin, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer ve çok sayıda partili katıldı.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bakan Kurum: “Hızlı Bir Dönüşüm İşlemine Başlayacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Elazığ’da deprem nedeniyle hasar gören yapılara ilişkin, “Hızlı bir dönüşüm …