1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ev Kiralamak İsteyenler Risk Raporu’nu Götürmek Zorunda!

Bankalardan borç talep eden, ev kiralamak veya işe girmek isteyen Risk Raporu’nu getirmek zorunda.

emlak, ev kiralama ile ilgili aramalar, ev kiralama siteleri, ev kiralama sözleşmesi, ev kiralaması, ev kirası, ev kirası artış oranı 2010, ev kirası artış oranı 2011, ev kirası artış oranı 2012, ev kirası artış oranı 2013, ev kirası artışı, ev kirası beyannamesi, ev kirası ile ilgili aramalar, ev kirası kontratı, ev kirası nasıl hesaplanır, ev kirası nasıl ödenir, ev kirası vergisi, günlük ev kiralama, hürriyet emlak, kiralık daire, Kiralık Ev, Kredi Kayıt Bürosu, kredi kayıt bürosu a.ş adresi, kredi kayıt bürosu adresi, Kredi Kayıt Bürosu ile ilgili aramalar, kredi kayıt bürosu nedir, kredi kayıt bürosu sicil affı, kredi kayıt bürosu sicil sorgulama, kredi kayıt bürosu sorgulama, kredi kayıt bürosu telefon, kredi kayıt bürosu telefon numarası, milliyet emlak, risk raporu

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), 25 milyon kişinin kredi ve kart bilgilerini hem bireyler hem de kurumların hizmetine sundu. Bundan böyle, bankalardan borç talep eden, ev kiralamak veya işe girmek isteyen Risk Raporu’nu getirmek zorunda. Raporu temiz olmayan kredi kullanamayacak, ev kiralayamayacak, dükkan açamayacak hatta işe bile giremeyecek.

Kredi Kayıt Bürosu’ndaki 25 milyon kişiye ait risk bilgileri artık sadece bankalarda değil, günlük hayatın her aşamasında kullanılacak.

Bugün’ün haberine göre, Kredi Kayıt Bürosu (KKB), bugüne kadar 25 milyon kişinin kredi ve kart bilgilerini sadece bankalarla paylaşıyordu.

10 Eylül itibariyle hem bireyler hem de kurumların hizmetine sundu. “Risk Raporu”, bankalardan birkaç dakika içinde alınabilecek.

Bundan böyle kişilerin kredi kartı bilgileri, kart ödemesini zamanında yapıp yapmadığı, faturalarını ödeyip ödemediği KKB’den öğrenilebilecek.

Böylece kişilerin bütün finansal durumu ve borç ödeme alışkanlıkları şeffalık kazanacak ve ev kiralarken, borç alıp verirken, yeni iş kurarken, kısacası bütün üçüncü kişilerle olan finansal ilişkilerde şeffaflık olacak.

Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulan bilgiler, kişilerin onayı halinde talep edene verilebilecek. Yani, bir kişi herhangi birinin bilgisini, kendi onayı olmadan alamayacak.

Şimdilik sadece bankalar aracılığıyla bu bilgilere ulaşılabilirken, yakında internet, akıllı telefon gibi farklı kanallardan da bu bilgilere ulaşılacak.

Altyapı çalışmalarının ardından cep telefonundan su faturasına, doğalgaz ve vergi ödemelerine kadar birçok bilgi risk raporunda yer alacak.

Raporu temiz olmayan kredi kullanamayacak, ev kiralayamayacak, dükkan açamayacak hatta işe bile giremeyecek.

Yurtdışında da kullanılan risk raporu uygulaması, en çok evini kiraya verenlerle kredi kullandıracak şirketler tarafından kullanılıyor.

CNN Türk

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yargıtay’dan Emsal “Deprem Sigortası” Kararı

Konut kredisi kullandığı bankanın, süresi bitmesine rağmen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigorta poliçesinin yenilenmesi …