1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ev Alacaklara Lokasyon ve Kredide Uzman Tavsiyeleri!

Remax Quick Brokerlarından Ömer Ertaş konut kredisi faizlerinin bundan sonraki süreçte daha da fazla artacağına dikkat çekerek, ev alacakların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi

Ertaş özellikle Çekmeköy’e vurgu yaparak yeni yapılacak olan metro ve metrobüs hattının bölgedeki evlerin değerini arttıracağını, Çekmeköy’ün yakın zamanda Anadolu yakasının inci olacağını sözlerine ekledi.

Piyasanın yaz dönemine girildiğinden durgun olduğunu söyleyen Ertaş Altunizade bölgesini de diğer yerlerden ayırdı. Depreme dayanıklılık açısından oldukça iyi bir konumda bulunan bölgeye olan talebin hızla arttığına dikkat çekti. Ertaş sözlerini şöyle sürdürdü:

KONUT FAİZLERİ DÜŞMEYECEK
“Son dönemlerde yaşanan faiz artışlarının da piyasada bir yavaşlatmaya neden olduğu bir gerçek ama yaz durgunluğuyla içi içe geçen bu dönemde doğru bir analiz yapılamıyor. Faiz artışı tüketici kredilerinde var, gayrimenkul kredilerindeki faiz hala psikolojik sınırın altında. Türkiye’de toplam kredilere göre konut kredilerinin kullanım oranı %30-40‘larda. Konut kredisi kullanmayı planlayanlar için bu dönemin uygun olduğu da ifade ediliyor. Zira önümüzdeki dönemde herhangi bir faiz indirimi beklenmiyor. Son dönemde özellikle Avrupa’dan gelen çeşitli açıklamalardan sonra Başbakan yardımcısı, ekonomi bakanı ve Başbakan’ın açıklamalarında ‘Teğet bile geçmeyecek‘ denildi. Ülkemiz seçimden henüz çıktı ve yaz ayları bu piyasanın klasik durgunluğu hakim görünse de, özellikle Eylül ayından itibaren şirketlerinde yıl sonu hesaplarının ortaya çıkmasıyla beraber hareketlenme olacaktır.

Konut kredileri son aylarda yüzde 0.70-80’lerden yüzde 1.10’lara kadar yükseldi. Fakat konut fiyatlarıyla faiz oranlarındaki kısmi artış beklentileri dikkate alındığında, bugünlerin konut almak için son derece uygun olduğu görüşündeyiz.

Konut kredisinde aylık faiz oranlarının 120 ay vadede şu andaki yüzde 1.12 seviyesinden 1.62’ye yükselmesi beklentisi üzerine kurulu. Bize göre bu beklentinin gerçekleşmesi halinde bugün kredi alanlar yüzde 25 daha az ödeme yapmış olacaklar. Kısa vadede ise yüzde 8 daha az ödeme yapılacağını görüyoruz, bu durumda ise aylık taksit tutarları yüksek kalacak ve kredi kullanma ihtimali azalacak.”

ÇEKMEKÖY DAHA DA DEĞERLENECEK
“İstanbul’da Anadolu Yakası’na yatırımlar gittikçe artıyor. Gayrimenkul yatırımcıları için ideal bölge Anadolu Yakası. Markalı projelerde son 4 yılın yıldızları Anadolu yakasından çıktı. İstanbul’un yükselen konut projeleri, kiradan kurtulmayı hayal edenler kadar yatırım için gayrimenkul almayı düşünenleri de cezbediyor.

4 yıllık sürece baktığımızda Anadolu yakasındaki konut bölgeleri, Avrupa yakasına kıyasla çok daha iyi getiri sağlamış. Pendik-Kurtköy projeleri yatırımcısına ortalamada yüzde 48 kazandırırken, Kartal-Maltepe’de oran yüzde 46 olmuş. Ataşehir de benzer bir hızla yüzde 42’yi yakalarken, Çekmeköy biraz da bölgedeki projelerin farklı tarzda olmasından ötürü yüzde 16’da kalmış. Avrupa yakasında ise Bahçeşehir’in 4 yılda yüzde 1 oranında gerilediğini görüyoruz. Beylikdüzü-Esenyurt, biraz da seçenek bolluğu nedeniyle fiyatların istikrarlı yükseltilmemesinin etkisi altında yüzde 29 prim getirirken, Halkalı bu yakanın yüzde 39 ile yıldızı olmuş. Çekmeköy, metro gelmeden önceki son primlerini yaptı. Metro gelince yeni projeler fiyatta biraz daha yüksekten çıkar.”

ALTUNİZADE BÖLGESİNE İLGİ ARTTI
“Depreme dayanıklılığı da göz önüne alındığında Eski İstanbul dediğimiz Bağdat Caddesi, Altunizade gibi bölgelerde de 2. elde ilginin arttığını görüyoruz. Belli yaşlardaki yapılar alınıp ıslah edilebiliyor yenileniyor. Ticari anlamda bakıldığında yine merkezi konumlardan Altunizade, Ataşehir, Çamlıca gibi bölgelerde de ilginin arttığını gözlemliyoruz.”

PAZARLAMA YÖNTEMLERİ TÜMDEN DEĞİŞTİ
“Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bir mülkün pazarlama faaliyetleri çok önem kazanıyor. Artık eski usullerle bir evin pazarlanması pek mümkün olmuyor. Yeni pazarlama faaliyetlerini uygulamaya geçiren kurumsal şirketler satıcı ve alıcının yüzünü güldürüyor. Örneğin bir evin satışının hızlanması için, tanıtım videoları çekiliyor ve sosyal medya üzerinden binlerce potansiyel müşteriye izlettiriliyor. Böylece Çekmeköy’deki bir ev için Florya’dan bir müşteri çıkabiliyor, tanıtım videosuyla evin tüm detaylarını izleyen alıcı daha güvenle alış işlemi gerçekleştiriyor.”

VATAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yargıtay’dan Eş Rızası Kararı: Kredi Ödenmeyince Evi Alan Banka Haksız Bulundu

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşler arasında kimi zaman büyük tartışmalara da yol açan ‘aile konutu’ …