1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Erzurum Çifte Minareli Medrese Buzdan İnşa Edildi

Erzurum’un simgelerinden Çifte Minareli Medrese buzdan inşa edildi. Buzdan yapılan sanat eseri çevreden geçen vatandaşların ilgi odağı oldu.

erzurumun-simgesi-cifte-minareli-medrese-buzdan-insa-edildi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Makine İkmal Daire Başkanlığı’nın mühendis ve ustaları, tarihi Çifte Minareli Medreseyi çelik ve buzdan inşa etti. Medresenin çelik maketi, 30 ton suyla buza dönüştürüldü. 9 ton çelik konstrüksiyon üzerine yapılan Çifte Minareli Medrese’nin maketi Erzurum’da ilgi odağı oldu. Buz maket, sanatseverlerden de büyük ilgi gördü.

Aziziye Parkı içerisinde sergilenen ‘Buz ve çelik’ temalı Çifte Minareli Medrese’nin buz maketi, yerli ve yabancı turistlerle üniversiteli gençlerin fotoğraflarında yer alarak, sosyal medyada en çok erişim alan turizm figürü oldu.

Eserin özellikle fotoğrafçılar tarafından ilgi gördüğünü ifade eden Amatör Fotoğrafçı Okan Ak, “Benim de ilgimi çekti. Bayağı bir kare çektim. Geceleri de güzel görüntüler veriyor bu eser. Güzel bir çalışma olmuş.” dedi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418