1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Erdoğan: Taksim’e de Cami Yapılacak!

Başbakan Erdoğan, Çamlıca Tepesi’ne yapılacak cami projesi ile ilgili görüşünü belirttirken, Taksim’e de cami yapılacağını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, Çamlıca Tepesi Cami, erdoğan cami projesi, Erdoğan: Taksim'e cami yapılacak!, Partiler, Partiler haberleri, Taksim cami

Erdoğan, Türkiye-İspanya 4. Hükümetlerarası Zirvesi için Madrid’e giderken, uçakta gazetecilerin, Çamlıca Tepesi’ne yapılacak olan ve eleştiri yağmuruna tutulan cami projesi ile ilgili soruları üzerine şunları söyledi:

(Çamlıca cami projesi) 90’ı aşkın proje yarıştı. Avrupa’da binaya bakınca ‘bu katedral, bu kilise’ diyebiliyorsunuz biz de baktığımızda ‘bu cami’ diyebilmeliyiz. Klasikten moderne çok ilginç adaylar da vardı. Modern çizgi adına çok garip projeler de vardı. Cami mimarisi özellikli bir konu. Eseri gördüğünüzde ‘evet bu bir ibadethanedir, camidir’ diyebilmeniz lazım.

(Yarışma süresinin kısa olduğu, uluslararası yarışma açılabilirdi eleştirileri anımsatılınca) Süre kısa değildi. Cami mimarisinde Müslüman olmayanların o ruhu yakalaması zor. Mimarın, neyi, niye yaptığını ortaya koyması, anlatması lazım. Sinan böyle baktığı için 600’ü aşkın eser bıraktı. Batı’nın ruh dünyasında bize ait bazı kültürler yok. Dolayısıyla caminin ruhunu vermeleri çok kolay değil.

(İkinci olan proje sizin içinize sindi mi?) Evet sindi. Ayrıca jüride olsam ikinci seçmezdim. Neden birinci seçmeyip spekülasyonlara yol açıyorsun? Kültür merkezleriyle, seminer ve sergi salonlarıyla, etrafıyla bütün bir proje. Belki şimdi maketleriyle çok anlaşılmıyor. Ama bittiği zaman güzel olacak emin olun. Mesela şimdi Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi’nde de tartışma çıkıyor. Tek kubbede çok büyük bir cami olacak. Modern ile klasiği bütünleştirmiş, iki minarede lafzatullah var. Mimar nedenini açıklıyor.

Erdoğan, ”Taksim’e cami yapılacak mı?” şeklindeki soru üzerine ise, ”Evet yapılacak. Şimdiki mescidin yerinde, etrafında birkaç bina daha var. Onların orası bir ada. Maksem’in arkası. Birkaç parsel kamulaştırılacak.” dedi.

(Hürriyet)

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Vanlı Depremzedenin TOKİ Kurasını Başbakan Erdoğan Çekecek!

Van’da, tüm altyapı çalışmalarıyla birlikte bitirilen “En hızlı” kalıcı konut projesi için kuralar, Başbakan Tayyip …