1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Enerjisini Kendi Üreten İlk Hastane Açılıyor

Türkiye’nin, enerjisini kendi üreten yeni nesil ‘trijenerasyon sistemli’ ilk kamu hastanesi, Manisa Turgutlu’da yarın düzenlenecek törenle hizmete açılacak.

enerji, Enerjisini Kendi Üreten ile ilgili aramalar, Epdk, hastane, kendi enerjisini üreten evler, kendi enerjisini üreten motor, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, Lisanssız Elektrik üretimi, lisanssız elektrik üretimi fiyatları, lisanssız elektrik üretimi hes, lisanssız elektrik üretimi ile ilgili aramalar, lisanssız elektrik üretimi konutları, lisanssız elektrik üretimi maliyeti, lisanssız elektrik üretimi resmi gazete, lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği, lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği ve uygulama taslağı, Manisa, sistem, toki, Trijenerasyon, trijenerasyon nedir, trijenerasyon sistemi ile ilgili aramalar, trijenerasyon sistemi nedir, Turgutlu, türkiye

Sistem sayesinde hastane, yılda 2 milyon 529 bin lira tasarruf sağlayabilecek. Bu derece ekonomik verimliliğe sahip sistemin kendisini en fazla üç yılda amorti etmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ arasında imzalanan protokol çerçevesinde yapımı tamamlanan hastanenin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek. 300 yataklı hastane TOKİ tarafından inşa edildi. Hastanede, ‘trijenerasyon sistemi’ ile doğalgaz kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek. Böylelikle hastanenin bütün elektrik, ısı ve kısmi soğutma ihtiyacı giderilebilecek.

Turgutlu Hastanesi, bu yönüyle kamu hastaneleri arasında bir ilk ve kendinden sonraki kamu yatırımları için örnek olma özelliği taşıyor. Sistem ile yılda yaklaşık 2.5 milyon liralık tasarruf sağlanacak. 300 yataklı hastane, bir yandan bölgede yaşayanların sağlığına, bir yandan da çevre sağlığına katkıda bulunacak.

LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE İLK
Trijenerasyon Sistemi, elektrik, ısı ve soğutma üretimi yapılacak olan 3 ana bölümden oluşuyor. Doğalgaz ile çalışan bir jenaratör vasıtasıyla elektrik üretilecek olan sistemin ısı bölümünde sıcak su üretimi sağlanacak. Sıcak su üretimi, motor gövdesinden çıkan atık ısı ve atık gazlar kullanılarak yapılacak. Sistemde üretilen sıcak su ile absorbsiyonlu soğutucuyla soğutma hizmeti de sunulacak. Bu sayede elektrik enerjisi daha ekonomik şartlarda temin edileceği gibi, ısıtma ve soğutma hizmetleri de daha az maliyetle sağlanmış olacak. 1,2 mw kapasitesindeki sistem, lisanssız elektrik üretimi kapsamında da Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip.

YILDA 2.5 MİLYON LİRALIK TASARRUF
TOKİ’nin inşa ettiği hastanenin yıllık enerji giderleri ile sistemin üreteceği elektrik enerjisinin parasal değeri karşılaştırıldığında, ‘trijenerasyon sistemi’nin hem çevre duyarlılığı yönüyle hem de ekonomik açıdan önemi ortaya çıkıyor. Hastane binasının yıllık elektrik, fuel oil ve doğalgaz gideri 4 milyon 231 bin lira, trijenerasyon tesisinin yıllık işletme giderleri ise 1 milyon 701 bin lira civarında.

HASTANE BİR YIL ÖNCE TAMAMLANDI
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ, hastanenin yapım süresinde de önemli bir başarıya imza attı. Yapım süresi bin 200 gün olarak planlanan hastane inşaatı, 400 gün önce tamamlandı. Hastane, Cumhuriyet tarihinde Turgutlu’da gerçekleştirilen en büyük devlet yatırımı olma özelliğini de taşıyor.

Sağlık hizmetlerinin daha modern şartlarda sunumu için de hastanede birçok ünite de mevcut. 300 yatak kapasiteli hastane 65’i tek kişilik, 126’sı çift kişilik olmak üzere 205 hasta odası, 14 süit oda, 13 özürlü hasta odasıyla toplamda 344 yatak kapasitesine ulaşıyor. 11 ameliyathanenin bulunduğu binada 33 kişi kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 8 küvezli yeni doğan ünitesi ve 60 poliklinik bulunuyor. Hastane binasında 290 kişilik konferans salonu, 200 kişilik kafeterya ve 120 kişilik seminer salonu yer alıyor. Hastanede 9 hasta asansörü, 10 normal asansör, 2 servis ve 2 yük asansörü bulunuyor. Bina için 2’si çelik olmak üzere 10 yangın merdiveni, 5 ana merdiven tasarlandı.

Kaynak: CİHAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Evi Depremden Zarar Görenden Emlak Komisyonu Alınmayacak

İzmir’de evi depremden zarar gördüğü için yeni binaya taşınmak zorunda olanlardan emlak komisyonu alınmayacağı bildirildi. …