1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

En Lüks Öğrenci Yurdu İstanbul’da!

Serdar Bilgili’nin sahibi olduğu, mimar Gökhan Avcıoğlu imzalı Ortaköy One’ın bir bölümü Republica Academic Aparts olarak hizmet veriyor. Artık rahatlıkla, “En lüks öğrenci yurdu İstanbul’da” diyebiliriz

istanbul öğrenci yurdu, lüks öğrenci yurdu, lüks yurt, Republica Academic, Republica Academic Aparts, yurt

Köprü’den Avrupa’dan Asya’ya geçerken sağda görünen ilginç bir bina var. Serdar Bilgili’nin binası olarak da biliniyor, mimar Gökhan Avcıoğlu imzalı Ortaköy One. Gökhan Avcıoğlu bu projeyle yurt dışında birçok ödül aldı ve hâlâ da almaya devam ediyor.

Ortaköy One’ın bir bölümüyse Republica Academic Aparts. Öğrenci yurdu, ama bildiklerimizden çok farklı. Serdar Bilgili’nin kurucusu olduğu BLG Capital adlı gayrimenkul yatırım fonunun ilk projesi bu öğrenci yurtları.

Kapının önünde koşturan öğrencileri görünce İstanbul’da bu kadar çok yabancı öğrenci olmasına şaşırıyorsunuz. Girişte Kahve Dünyası var. Kahvelerin yanında çikolata ikramlarıyla yine kalbimizi fethediyor.

Republica, Türkiye’de alışık olduğumuz öğrenci yurtlarına hiç benzemiyor. Türkiye’yi bırakın, dünyanın hiçbir yerinde böyle lüks bir öğrenci yurdu yoktur sanırım. ABD’de kaldığım yatakhaneyi hatırladıkça “Burası acaba bir öğrenci için çok mu fazla?” diye bile düşünüyorum.

Projenin İngiliz danışmanı, Asset Operating Solutions’ın sahibi Nathan Goddard da Republica için “Şimdiye kadar gördüğüm en lüks öğrenci yurdu” diyor. Ardından ekliyor, “İngiltere’de ya da gittiğim başka birçok ülkede üniversite öğrencileri nerede yaşayacağıyla ilgili kararları kendi verir, kararın yüzde 100’ü öğrencidedir, ama Türkiye’de anne-babalar bu seçim konusunda daha etkili” diyor. Anlaşılan, anneler daha çok çocukların ihtiyaçları ve konforları peşinde, babalarsa işin finansal boyutuyla daha çok ilgileniyor.

Fiyatlar yüksek
Tahmin ettiğiniz gibi Republica, yüksek fiyatlı bir öğrenci yurdu. Aylık fiyatlar 599-1199 euro arasında değişiyor, odaların tipine ve kaç kişi kalındığına göre. 15 farklı oda seçeneği var. Tek kişilik odalar tabii daha pahalı ama her yatak odasının kapısının ayrı olduğu ama ortak oturma bölümlü olan 3 kişilik odalar da var. Odaların dekorasyonu Autoban’a emanet edilmiş, öğrenci yurduna uygun mobilyalar tercih edilmiş.

Bu fiyatlara pekâlâ ev de tutulabilir. Ama Republica’da elektrik, internet vs. fatura ödeme derdi yok. Taksim’e servis bile var. Fiyatlara her şey dahil, yemek dışında. Yemek fiyatları da makul sayılır. Üstelik isteyen öğrenci her katta yer alan mutfaklarda kendi yemeğini kendi de pişirebiliyor. Türk aileler güvenli olduğu için daha çok burayı seçiyor, yabancılar ise bir nev-i otel hizmeti alındığı için.

Bir de ‘Republicalı’ olma hali var. İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde, giriş-çıkış saatine karışılmayan, çatıda havuzu, aşağıda MAC hocalarının kontrolünde bir spor salonunun olduğu başka bir dünya yaratılmış. Şanslı öğrenciler bu dünyadan yararlanabilecek.

Republica Academic Aparts’ın bir şubesi de Büyükçekmece’de. Aylık fiyatları 399-899 euro arasında değişiyor. Republica bir zincir olma yolunda ilerliyor. Kimbilir, belki ileride, Republica’da bu kadar şanslı olmayan öğrenciler için de bir kontenjan ayrılabilir.

Çağdaş ERTUNA / Milliyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yetiştirme Yurtları Yerini Çocuk Evlerine Bırakıyor!

Bugüne kadar şiddet, cinsel istismar gibi olaylarla gündeme gelen yetiştirme yurtları yerini yavaş yavaş çocuk …