1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Emlakta Cinsel Takas Rezaleti!

Fransa’nın en çok satan kadın dergilerinden Femme Actuelle’de Veronique Mougin imzalı habere göre, geçim sıkıntısı ve işsizlik, bazı kadınları iğrenç bir anlaşmayı kabule zorluyor

Fransa’nın en çok satan kadın dergilerinden Femme Actuelle’de Veronique Mougin imzalı habere göre, geçim sıkıntısı ve işsizlik, bazı kadınları iğrenç bir anlaşmayı kabule zorluyor. Sadece kiralar değil, elektrik ve tesisat işleri de ‘cinsel karşılıkla’ ödeniyor. İnternette, ‘cinsel takas’ öneren ilanlar yayılıyor.

Lucie (haberdeki bütün isimler değiştirilmiştir) çaresizlikten, internetteki emlak sitelerinden birine bir küçük anons vermiş: “Acil! Zor durumda genç anne-kalacak yer arıyor. Tatmin edici karşılık”. Onlarca cevap alıyor. (Lucie Fransa’da yaşayan 25 yaşında Afrikalı bir yalmz anne. 2 çocuğuna ayda 2.000 TL’ye bakmaya çalışıyor. İki hafta içinde sözleşmesi bittiği için yaşadığı salaş daireyi boşaltmak zorunda. Gazeteciye “Başka çarem yok” diyor. “Düzenli bir işim yok. Bana kefil olacak kimsem yok, cebimde param yok. Kimse bana evini kiralamak istemiyor…” Lucie, başvuran ev sahiplerine şartlarını da bildiriyor. “3 odalı teiniz bir dair? ise, haftada 2 sevişmeyi kabul edebilirim!’)

İnternette fırsatçı ve iğrenç ev sahipleri kaynıyor. Fransa’nın ücretsiz ilan verilen emlak sitelerinde küçük bir hır, “özel anlar karşılığında temiz daire” ilanları bulmanız için yeterli. Sadece kiralık daire değil, “ayni ödeme” (yani cinsel ilişki) karşılığında iş yapmaya hazır bol miktarda elektrikçi, tesisatçı, doğalgaz ustası bulabilirsiniz.

Ne yardımlaşması!

Femme Actuelle’in ulaştığı Marsilyalı emekli Rene, yaşlan 35 ila 50 yaşlarında 3 kadının elektrik işlerini “cinsel ödeme mukabilinde” yaptığını itiraf ediyor: “Elbette bu kadınların çaresizlikten bunu kabul ettiklerini biliyorum. Ama onları zorlamıyorum. Bu karşılıklı menfaat meselesi.”

Sosyolog Janine Mossuz-Lavau “kriz döneminde bir tür yardımlaşma” martavalının son derece ikiyüzlülük olduğunu söylüyor: “Ekonomik sorunlar yüzünden çaresiz kalan kadınlar var, erkekler de bundan yararlanıyorlar. Bu tarih kadar eski bir gerçek. Ama ‘seks karşılığı hizmet’ tamamen yeni.” Uzmana göre, 2003 krizi birçok insanı ekonomik açıdan çok zayıf hale getirdi. Darda kalan insanlar, Fransa’nın kronik lojman krizi ve polisin fuhuşla ciddi mücadelesi üstüste gelince, ortaya böyle bir yeni durum çıktı.

Tabii ki ‘seks karşılığı lojman ve tamirat’ çok nadir. Ama Wannonce adlı emlak sitesinin kurucusu Alexis Soulard “2009’da günde böyle bir tane küçük ilan gelirdi, reddeder silerdik. Bu sene günde 2-3 taneye çıktı. Arada gözden kaçanlar oluyor” diyor. Zaten bu tip anonsları verenlerin de. kira veya tamirat karşılığında yatağa girenlerin de korkmasına gerek yok. 18 yaş üstü akıl sağlığı yerinde kadın ve erkeklerin rızasıyla menfaat karşılığında cinsel ilişkiye girmesi suç değil. Zaten fuhuş yapmak da yasak değil. Buna karşılık Ceza Kanunu “Çaresiz ve zor durumdaki insanları fuhuşa teşvik etmek veya zorlamak” fiili için 5 yıl hapis cezası öngörüyor. Bu ‘cinsel takas’ı da kapsayabilir. Ama bir avukatın dediği gibi “Kadının şikayetçi olması ve şikayetini ispat etmesi gerek.” Tabii ki kimse çıkıp kolay kolay “Ben kira vereceğime ev sahibiyle sevişiyorum” diye itiraf etmiyor. Aynca, Femme Actuelle’in haberine göre, kimi ahlâksız evsahipleri her zaman bu kadar bile dürüst olmuyorlar: Bazen çaresiz durumdaki bir kadına düşük kirayla evlerini verip, sonra ‘rayiç bedelle aradaki farkı’ yatakta tahsil etmeyi öneriyorlar. Yahut iki üç ay kirayı ‘aynî’ olarak tahsil ettikten sonra, çıkarmakla tehdit ettikleri kadını bir anlamda köleleri haline getirebiliyorlar. Marsilyalı Rene “en azından dürüst hareket ettiğini” düşünüyor: “Ben kimseyi kandırmıyorum. İnternet sitesine verdiğim küçük ilanda şartlarımı açık açık yazıyorum: Sevişme karşılığında tamirat işleriniz temiz şekilde yapılır. Karşılıklı saygı esastır.” Rene, “Hayat her gün daha pahalı’ diyor; “anonsuma cevap verecek daha çok kadm çıkar.”

Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Arazi Planlaması İle Artık Her Yere HES Yapılamayacak!

Mahkemeler 2 hafta içinde, 5 ilde 9 HES projesi için iptal ve durdurma kararı verdi. …