1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yuvarlak Hatlar Mimariye Yansıdı!

Depremle yıkılan Haiti’de yapılan dalga efektli otelden Rusya’da yapılan ‘burgu’ otele kadar birçok proje yuvarlak hattın izlerini taşıyor…

Mimaride binaları daha sempatik gösteren yuvarlak hatlar son dönemde birçok ünlü projenin kaderini belirledi. Depremle yıkılan Haiti’de yapılan dalga efektli otelden Rusya’da yapılan ‘burgu’ otele kadar birçok proje yuvarlak hattın izlerini taşıyor.

Farklı cephelerden farklı algılanan proje
Rusya’da hayata geçirilen bu ilginç proje bir burgu kule ile onun çevresindeki kare şeklindeki yüksek ofis binasından oluşuyor. Rus mimar Sergey Simonoy tarafından yapılan projenin en ilginç taraflarından biri; farklı cephelerden bakıldığında iki farklı proje olarak algılanması. Güney cephesi burgu kuleye, kuzey cephesi ise yüksek ofis binalarına vurgu yapan proje Inet Nehri kenarında hayata geçiriliyor.

Proje 27 kat ve 3 bloktan oluşacak
Rusya’nın finansal merkezinde farklı mimarisi ile dikkat çekecek yapı içinde ofis, alışveriş merkezi, otel ve spor kompleksi bulunacak. 5 bin 182 metrekare alanda inşa edilen projenin burgu kulesi 27 kattan oluşacak Yapı birkaç zone yani bölgeden oluşuyor. Ofis, otel, park ve çatısındaki farklı eğlence alanlarından oluşan yapıda, ofisler ise L şeklinde dizayn edildi. Projenin otel bölümü 3 blok ve 7 kattan oluşuyor. Yapının planına göre her blok üç yüzeyli çemberi simgeliyor. Her kat 2.8 derece genişleyerek yükseliyor. Yapı çelik gövde ile desteklenmiş ve beton duvarlarla güçlendirilmiş.

Soğuk denizin sıcak turizm kompleksi
Polonya’nın Baltık Denizi kıyısındaki Darlowek şehrinde hayata geçirilen bu proje, beyaz mimarisi ile dikkat çekiyor. Az katlı oval üç kuleden meydana gelen Plaza Hotel projesi Baltık Denizi kenarındaki nadir mimari projelerden birini oluşturuyor. Zalewski Mimarlık tarafından hayata geçirilen proje içerisinde 3, 4 ve 5 yıldızlı otelin bulunduğu üç otelden oluşan bir turizm kompleksi. Her biri 350 misafiri ağırlama kapasitesine sahip oteller etrafındaki yeşil alanlar ve hemen denizin kenarında olmasının da avantajını yaşıyor.

Depremle yıkılan Haiti’nin ‘inci’si olacak
2010 yılında 7 şiddetindeki depremle yerle bir olan Haiti’de mimarlar “Hint Okyanusunun İncisi” isimli bir projeye başlıyor. Vincent Callebaut mimarlık tarafından yapılan proje üç boyutlu mimarisi ile dikkat çekiyor. Yatay bir alan üzerinde dalga efekti ile hareketlendirilen mimari birbiri ardına yapılan iki yatak bloktan meydana geliyor. İç bölümüyle bir kanyonu andıran proje depremden sonra yapılan bir proje olması ve deniz üstünde inşa edilmesi nedeniyle en yüksek şiddetteki depreme de uygun deprem teknolojileriyle hayata geçiriliyor. Mimarlarının deyimiyle ekolojik bir parkı andıracak bu proje konutların dışında otel ve ofis alanlarından meydana gelecek. Projenin içindeki farklı kullanım alanlarından geçişler doğal yollarla yapılacak.

Avrupa’nın kalbi Dubai’de yükseliyor
Dubai’de uzay çağı binalarını andıran bu proje aslında denizin üzerindeki yapay adacıklarda inşa edilen “The World” bir başka deyimle ‘Dünya’ projesinin bir devamı.. Proje içindeki adalardan birinde yapılan “Avrupa’nın kalbi” kıyıdan 5 kilometre uzakta inşa ediliyor. Yapay adacıklar üzerinde yapılacak olması ise inşaat sürecini daha da zor hale getiriyor. Proje 500 bin metrekare alan biri 7 yıldızlı olan toplam 6 otel ile kongre merkezi, gece kulübü, rezidans daireleri, akvaryum, okul ve bakım merkezlerinden meydana geliyor.

Tayvan’da turistik enerji santrali
Fırtına Kulesi İsveçli Vision- Division Mimarlık şirketi tarafından tasarlanan yeni bir kule konseptinden oluşuyor. Tayvan’da hayata geçirilen Tornado Tower projesi ise bu mimarinin ilk örneklerinden birini oluşturuyor. Projede bir enerji santrali var. Ancak bu santral dünyadaki benzerlerinden farklı. Dış mimarisi ile olduğu kadar iç mimarisi ile de dikkat çeken konsept Tayvan’ı ziyaret eden turistler için bir atraksiyon oluşturuyor. Kesin olmasa da proje içine bir performans sanatları merkezinin de eklenmesi kulağa ütopik gelse de mimarlar bu proje üzernde çalışıyor. Kulenin giriş bölümü ise okyanus konsepti ile ziyaretçilere benzer bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Dilek TAŞ/Sabah Emlak

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Şantiye Şefi Aranıyor (İstanbul/Avrupa)

Danışmanlığını yaptığımız bir proje yönetim firması için İstanbul‘ da görev alacak Şantiye Şefi arayışımız bulunmaktadır. …