1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Emlak Satış ve Kiralamaya Yakın Takip

Gayrimenkul sahipleri bu habere dikkat! Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye’deki emlak satış ve kiralamalarını yakın takip altına aldıklarını açıkladı.

emlak, satış, kiralama, gayrimenkul, kiralık ilanları, satılık ilanları, maliye bakanlığı,

Bütün gazete ve internet sitelerinden gayrimenkullerin kiralama ve satış fiyatlarını toparladıklarını ve onları bir veri tabanına dönüştürdüklerini belirten Maliye Bakanı, “Emlakçıların bütün gazetelerde, internette, mahalle mahalle, sokak sokak kiralık veya satılık ilanları var. Şimdi biz o verileri topluyoruz. Maliye Bakanlığı’nda veri tabanına dönüştürüyoruz” diye konuştu.

Yüzde 20 farka müsamaha

Elde ettikleri verileri vatandaşın beyanı ile karşılaştıracaklarını söyleyen Şimşek, “Elimizdeki veri ile beyan arasındaki yüzde 20 farka müsamaha göstereceğiz, Ama ondan sonra büyük bir farklılık varsa incelemeye alacağız. İncelemeye aldıktan sonra sonuçları çok ağırdır. Mesela biz 300 bin lüks araba satışını incelemeye aldık, şu anda bitmek üzere. Yani şunun bilinmesi lazım, vergi kaçırmak çok ciddi bir risk almak demektir” dedi.

Kaçak nasıl bulunacak?

Gazete ve internetten ilan, emlakta satış ve kiralamada yoğun olarak kullanılan bir yöntem. Maliye gazete ve internet sitelelerini tarayarak Türkiye’nin emlak satış ve kira atlasını çıkaracak. Böylece il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle hatta sokak sokak bir emsal fiyat datası oluşacak. Bir vatandaş evini sattığında elde ettiği geliri Maliye’ye beyan etmek zorunda. Örneğin herhangi bir ilçede vatandaş evini 100 bin liraya sattığını beyan etmiş olsun. Maliye bu beyanı kendi veri tabanındaki emsal fiyat ile karşılaştıracak. Eğer gazete ve internet ilanlarında benzer bir ev ortalama 80 bin ile 120 bin lira arasında satılmışsa herhangi bir problem yok. Çünkü Maliye’nin yüzde 20’ye kadar töleransı var. Ancak sözkonusu emsal fiyat 150 bin liraysa Maliye kendisine 100 bin lira olarak bildirilen bu satışı incelemeye alacak. Muhtemelen evin yeni sahibinin beyanı alınacak ya da satışa konu olan tarafların hesapları incelenecek. Suistimal durumunda işleme ceza uygulanacak. Kira beyanlarında da aynı yöntem izlenecek.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …