1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Dubai Gayrimenkul Fuarı’nda Türkiye Onur Ülkesi Seçildi!

Dubai’de düzenlenecek ‘Cityscape Global Fuarı’nın ‘Onur Ülkesi’ seçilen Türkiye, körfez yatırımcısıyla buluşacak. Fuar, Türk firmalarına mütekabiliyet yasası ile yabancıya açılan konut piyasasını tanıtmak için fırsat olacak

Cityscape Global Fuarı dubai, dubai gayrimenkul fuarı, dubai gayrimenkul fuarına katılacak türk firmalar, dubaideki gayrimenkul fuarı

Dünya’nın önde gelen gayrimenkul fuarlarından birisi olan, Dubai’de düzenlenen ‘Cityscape Global’, bu yıl Türkiye için farklı bir öneme sahip. Bu yıl Cityscape Global’de ‘Onur Ülkesi’ seçilen Türkiye, hem inşaat sektörünün potansiyelini anlatma fırsatı bulacak hem de yabancı yatırımcılarla bir araya gelecek. Fuar, yabancıya mülk satışının önünün açıldığı bu dönemde, Türkiye’ye en çok ilgi gösteren Körfez yatırımcısı ile buluşma fırsatı sunduğu için önem taşıyor. Fuarda, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) panelleriyle de yatırımcılar bilgilendirilecek.

Yabancıya satış fırsatı
Dubai’de 2-4 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Cityscape Global’de 18 ülkeden 85’in üzerinde katılımcı yer alacak. Onur Ülkesi seçilen Türkiye’nin dışında Rusya, Katar, Mısır, ABD, Hindistan ve Irak’ın da fuarda ağırlığı olacak. Cityscape Global’de Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve siyasi istikrarına dikkat çekilerek, ‘Dünyanın en hızlı büyüyen emlak piyasalarından biri’ olarak tanıtılıyor. Mütekabiliyet yasasına da dikkat çekilen tanıtımda, “Türk olmayanlara ülkede konut satın almak için izin verildi ve Körfez bölgesi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından yabancı yatırımcıların artan akınıyla, emlak piyasasının daha fazla büyümesi bekleniyor” yorumu yapılıyor.

Özel ek dağıtılacak
Fuarın ikinci günü düzenlenecek iki ayrı panel ile gayrimenkul sektörünün potansiyeli anlatılacak. İlk panel, “Türkiye’nin 10 Yıllık Geleceğindeki Cazip Yatırım Fırsatları Nelerdir” başlığı altında turizm potansiyeli, ziyaret, alışveriş ve konaklama alternatiflerini sunacak. “Türkiye’deki Atıl Alan ve Uygun Alan Projelerine Başarılı Şekilde Yön Vermek” konulu ikinci panelde ise kentsel dönüşüm, mütekabiliyet yasası ve yabancılara yönelik diğer yasal düzenlemelerle ilgili bilgi verilecek. Öte yandan, fuar boyunca sektör hakkında bilgi veren “Türkiye Özel Eki” dağıtılacak.

Zamanlaması ve coğrafyası önemli
CITYSCAPE Global 2012’nin Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası alanda tanıtımı için çok önemli bir fırsat olduğunun altını çizen GYODER Başkanı Işık Gökkaya, şunları söyledi: “Türkiye, gayrimenkul alanında çok cazip fırsatlar sunuyor. Türkiye’ye özel ilgi duyan ve yeni yasal düzenleme ile mütekabiliyet engelini aşan Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere yabancı yatırımcıların ve uluslararası fonların katıldığı Cityscape Global 2012 hem zamanlama hem de kapsadığı coğrafya açısından bizim için çok önemli. Çalışmalarımız neticesinde, yabancı yatırımcılara ve uluslararası fonlara, Türkiye gayrimenkul sektörünü tam anlamıyla tanıtma fırsatı yaratıyoruz.”

Kimler katılacak

 • -GYODER
 • -Ağaoğlu

 • -Bank Asya
 • -Deska Global
 • -Ensar Mimarlık
 • -ENS
 • -Space Real Estate
 • -Tabanlıoğlu Mimarlık
 • -Tahincioğlu
 • -The Turkish Property Centre
 • -Viatrans

Likör fabrikası da Dubai’de
VIATRANS-Meydanbey Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan, fuara katılma nedenlerini şöyle anlattı: “Eski Likor Fabrikasi arazisinde geliştirdiğimiz karma projemizi çok yakında ülkemizin beğenisine sunacağız. Ancak resmi lansman öncesinde projemizi, Türkiye’nin bir prestij projesi olarak Dubai’de uluslararası beğeniye sunacağız. Bu katılımımızın, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgisine büyük katkılar yapacağını düşünüyoruz.”

Körfez yatırımcılarını hedefliyor
CITYSCAPE Global’e Palladium Tower ve Nida Kule Göztepe projeleriyle katılan Tahincioğlu Gayrimenkul, Körfez bölgesi yatırımcılarını hedefliyor. Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, şunları söyledi: “Yatırımları bu kadar değerli olan bir ülkede, yabancı yatırımcılarıyla sürekli buluşan Tahincioğlu Gayrimenkul için Cityscape Global 2012 Fuarı da çok büyük önem taşıyor. Türkiye’ye yatırımların her geçen yıl daha da artması ve değerlenmesi bizi çok sevindiriyor. Geliştirdiğimiz projelerle Dubai’deki fuarda çok geniş bir yatırımcı kitlesiyle bir araya geleceğiz.”

Mimarlar finale kaldı, projeler sergileniyor
ULUSLARARASI arenada Türkiye’yi başarıyla temsil edip, birçok ödülü Türkiye’ye getiren mimarlar da Cityscape Awards for Emerging Markets 2012 ödüllerinde 10 projeyle finale kaldı. Yarışmanın ödülleri 2 Ekim Salı günü Dubai’de gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. EAA – Emre Arolat Architects, bu yıl 5 proje ile finale kaldı. İstanbul Göktürk’te inşaatı tamamlanmış olan Metal Yapı’ya ait Arketip Evleri ile “Uygulanmış Konut Projeleri” kategorisinde, Varyap’ın Yalıkavak Rezidansları ile “Geleceğin Konut Projeleri” kategorisinde, Yalıkavak Marina ve Le Meridien Etiler İstanbul projeleriyle “Uygulanmış Turizm Yapıları” kategorisinde finale kaldı. “Geleceğin Kültür Yapıları” kategorisinde ise İstanbul Antrepo 5 Çağdaş Sanatlar Müzesi projesi ile finalde yarışacak.

Maslak projesi Dubai’de satışta
AĞAOĞLU, Emlak Konut GYO ile hâsılat paylaşımı yöntemiyle gerçekleştireceği ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük hacimli’ projelerinden biri olan Maslak projesini Cityscape Global’de tanıtıyor. Maslak projesi, Ayazağa’da 242 dönümlük arsa üzerinde 5 bin 300 konuttan oluşacak. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali

Ağaoğlu, Maslak projesinin lansmanını Dubai’de yapmaya karar vererek, hem projenin dünya satışını başlatacak hem de yabancı yatırımcıya projeyi tanıtacak. Körfez ülkelerindeki potansiyeli de dikkate alan Ağaoğlu, “Dubai’deki lansmanla birlikte Ağaoğlu Maslak projemizden Körfez ülkelerine de önemli ölçüde satış yapacağımızı düşünüyoruz” diyor.

Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418