1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“Dolardaki Yükseliş Konut Fiyatlarını Artıracak”

Ekonomide rasyonel politikaların öne çıkmaya başlamasıyla yükselişi hızlanan dolar kurunun ardından konut fiyatlarının da artmaya devam edeceği bildirildi.

Seçimlerin geride kalmasının ardından dolarda yaşanan tarihi yükselişin hem inşaat hem de gayrimenkul sektöründe belirsizliği ortadan kaldırabileceği ifade ediliyor. Ancak sektörü yeni maliyet artışları ve zamlar bekliyor. İki yıldır baskılanan döviz kurları dolayısıyla maliyet hesabı yapmakta zorlanan inşaat sektörü ekonomide rasyonel politikalara dönülmesiyle yeni bir dönemin başlamasını bekliyor.

Buna göre, Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, konuyla ilgili açıklamasında, “Dövizde son iki yıldır baskılama vardı. Bu yükselişle dolar olması gereken seviyeye gidiyor. Hiç şüphesiz bu yükseliş ile ithal ürünlerde de maliyet artışları olacak. Bu kapsamda inşaat sektöründe fiyatlar artabilir. Yatırımcı bu ortamda yeni proje üretmek ister mi onu da görmek lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in izleyeceği politikaların gayrimenkul sektörünün gideceği nokta açısından fikir vereceğini de belirten Akdoğan, “Para politikalarında sıkılaşma mı olacak, konut faizleri ne olacak, tüm bunları görmek lazım. Ancak faiz oranları yüksek olmasına karşın bankalar kredi vermek istemiyor. Kredi musluklarında da kısıtlamalar var” dedi.

“Dolardaki rakam doğru bir rakam değildi”

Sözcü’den Hülya K. Oruçoğlu’nun haberine göre İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise “Dolardaki rakam doğru bir rakam değildi, herkesin zaten bu konuda tereddütleri vardı. Dolayısıyla bu yükselişten önce de malzeme fiyatları mevcut kurdan değil, daha yüksek kurdan hesaplanıyordu. Belirsiz piyasa şartları nedeniyle sektörde durgunluk vardı. Doların olması gereken noktayı bulması ile sektördeki bekleme süreci bitecek. Faiz oranlarının da olması gereken noktaya gelmesi halinde önümüzde daha gerçekçi bir manzara olacak” dedi.

“Maliyetlerde muhakkak artış olacak”

“Dolar kurunda 27-28 lira bandı konuşuluyor” ifadelerini kullanan TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, “Dolar, 21-22 TL seviyelerindeyken, sektör zaten doları 23 lira, 24 lirada sabitlemişti. Ama 27-28 lira seviyeleri söz konusu olduğunda maliyetlerde muhakkak artış olacak. Ülkede enflasyon da var. Enflasyon, maliyet artışları ve döviz kurundaki bu olası yükseliş, gayrimenkulde fiyatların da yüzde 20 oranında artmasına neden olur” diye konuştu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konut Fiyatlarının En Fazla Arttığı İller Belli Oldu

TCMB verilerine göre, konut fiyatları 2023 Haziran’da yıllık bazda yüzde 95,9 artış gösterdi. Buna göre …