1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

DOHAD Bursa’ya 6 Adet Deprem Öncü İzleme Merkezi Kuracak!

Doğa Hareketlerini Araştırma Derneği (DOHAD), Nilüfer Belediyesiyle birlikte 6 deprem öncü izleme merkezi kuracak. DOHAD Başkanı Fuat Agalday, “İstasyonların artmasıyla birlikte depremin önceden daha kolay tahmin edilecek” dedi.

dohad-bursaya-6-adet-deprem-oncu-izleme-merkezi-kuracak

Bursa’da deprem istasyonlarının sayısı artıyor. Marmara için kaçınılmaz olan deprem gerçeğine yönelik bilimsel çalışmaları tüm hızıyla sürdürüyor. 2007 yılında faaliyete geçirmeye başladığı “deprem öncü işaretleri izleme ve tahmin istasyonları”nı yaygınlaştırarak bugün sayısını 9’a çıkaran Nilüfer Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) tarafından Marmara Bölgesi’nde yürütülen “elektrostatik kayaç gerginliği izleme yöntemi ile deprem tahmin sistemi” projesi kapsamında kurulan istasyonlar sayesinde depremin yeri ve büyüklüğünü yer altındaki hareketlenmelerini önceden belirlemeyi hedefliyor. Nilüfer Belediyesi ile birlikte DOHAD, bu yıl içinde Fadıllı, Doğanköy, Uludağ Üniversitesi, Alattinbey, Gümüştepe ve Ürünlü’de deprem istasyon merkezinin kurulumunu gerçekleştirecek.

Deprem istasyonları hakkında açıklamalarda bulunan DOHAD Başkanı Fuat Agalday, deprem istasyonları sayesinde muhtemel bir sarsıntının önceden tahmin edilebileceğinin altını çizerek, “Deprem istasyonlarını ilk olarak 2007 yılında Nilüfer ilçesinde kurmakla başladık. İlçe afet acil durum müdürlüğünün bahçesinde ilk istasyonumuzu kurduk. Bundan sonra sürekli artırmaya devam ettik. 1855 yılında Nilüfer’de büyük bir deprem olduğundan dolayı fayı takip edebilmek için fayın sağlı sollu iki yanına şu ana kadar Nilüfer Belediyesi ile birlikte 9 istasyonu kurduk. Sürekli bu fayı anlık olarak takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Depremlerin önceden tahmin edilmesinin hayati önem taşıdığını kaydeden Agalday, “2013 yılında da bu istasyonlara ilave olarak 6 adet istasyonu da çeşitli bölgelere yerleştireceğiz. Çalışmalar devam ediyor. İstasyonların artmasıyla birlikte depremin tahmin edilmesinin başarısı yükselecek. Çünkü ne kadar çok parametre toplarsak, ne kadar çok bilgi toplarsak gelecek deprem için o kadar çok bilgi olur. Daha çok hazırlıklı olmuş oluruz” ifadelerini kullandı.

DOHAD olarak sadece Bursa’da değil çeşitli şehirlerde de istasyon kurma çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Agalday, “Simav’da 2011 mayıs ayında büyük bir deprem oldu. Orada da deprem istasyonu kurulumları devam ediyor. Orası hareketli bir bölge. Ayrıca İstanbul Kumburgaz ve Silivri’de de istasyon kurma çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418