1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Dadyan Yalısı’nda Geçmişten Günümüze Neler Yaşandı?

Sarıyer’deki Dadyan Yalısı, Ermeni Düzoğlu tarafından yaptırıldı. Ancak yalı, Düzoğlu’nun yolsuzlukla suçlanmasına ve ön cephedeki büyük balkonunda asılmasına neden oldu…

dadyan, dadyan yalısı, infaz, infaz yalı, yalı, yalıda infaz

İstanbul Boğazı’nın o eşsiz yalıları, yıllardır ihtişamıyla kentin vazgeçilmezi… Yalıların hepsini araştırıp yazmak, hiç kolay değil. Ama İstanbul Sarıyer’de bulunan bir yalı, çok özel bir hikayesiyle dikkat çekmekte. Bu özel yapının adı Dadyan Yalısı. Binayı II. Abdülhamid’in vezirlerinden Ermeni Düzoğlu yaptırdı. O dönem yaptığı çalışmalarla büyük beğeni toplayan Düzoğlu, yalı nedeniyle büyük tepki aldı.

KÜLTÜR MİRASI KAYITLARINDA
Büyük harcamalarla yapılan bu yalı nedeniyle Düzoğlu yolsuzlukla suçlandı.

Kazancıyla yalıyı yaptırmasının imkansız olduğu iddia edildi. Yaptığı tüm savunmaya rağmen haklılığını ispat edemedi ve Dadyan Yalısı’nın balkonunda asılarak idam edildi. Yalıda uzun bir süre kimse oturmadı. Yalı daha sonraları Nikola Aristarhi’ye satıldı. O da Düzoğlu gibi tücar olarak büyük paralar kazandı ama daha sonra işleri bozuldu. Yalı bir kez daha el değiştirdi ve günümüzde adını aldığı aileye geçti. Dadyan ailesi, yalıyı restore ettirdi ve uzun süre kullandı.

Yalının son sahibi Adil Sezer. İstanbul Kültür Mirası Envanteri’nde kayıtlı olan yalının adı değiştirildi ve Adil Sezer Yalısı oldu.

Takvim/Hale Tan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

NATO Müteahhidi Faruk Yalçın’ın Yalısı İcradan Satılık!

NATO Müteahhidi ve eski Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi olan Faruk Yalçın’ın ölümünden sonra şirketlerin başına …