1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çelik Konstrüksiyon Sınıflar Yapılacak

İstanbul Valisi’nden ‘Prefabrik Eğitim’ açıklaması

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kalabalıklaşan sınıflara çözüm için okul bahçelerine kurulacak olan prefabrik yapılarla ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Çelik konstrüksiyon sınıflar yapılacak
Prefabrik yapıların yeni olmadığını belirten Vali Mutlu, “Bahçelerimiz imkan veriyorsa, ihtiyaçtan fazla alanımız ve kullanamadığımız yerimiz varsa çelik konstrüksiyon yapılar inşa edeceğiz. Bunlar çok büyük şeyler değil. İki-üç derslik şeylerdir.” dedi.

Kaliteli eğitim yapılan binalar
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri günü sebebiyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen resepsiyonda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bir gazetede çıkan ‘Prefabrik Eğitim’ başlıklı haber ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Okullara kurulan ya da kurulacak olan yapıların prefabrik denilen basit yapılar olmadığını dile getiren Mutlu, “Bunlar kaliteli eğitim yapılan binalar. Hem İstanbul içinde hem de İstanbul dışında bu binaları yapıyoruz ve okullarımızın fiziksel alt yapısıyla destekliyoruz. Bu yeni bir şey değil.” diye konuştu.

‘Okullar Hayat Olsun’
Çocukların oyun alanlarının öncelikleri arasında olduğunu kaydeden Mutlu, “Çocuklarımızın eğitim alanları kadar okul alanları da onların ruhsal ve fiziksel gelişmeleri açısından önemli. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımızın öncülüğünde ‘Okullar Hayat Olsun’ programı çerçevesinde okul bahçelerini, sadece öğrencilerimize değil, velilerimize hatta mahalleye açıyoruz. Bunların toplu halde bir açılışını yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Çok büyük atılım içindeyiz
İstanbul’da 2.5 milyon öğrencinin bulunduğunu kaydeden Mutlu, “İstanbul göç alan bir şehir. Geçen yıl nüfusta 350 bin artış oldu. Bu şehir cazibe merkezi durumunda. Büyüyen şehrin ihtiyaçlarını karşılamak için çok büyük atılım içindeyiz. 2011-2012 yılına 49 bin derslikle başladık. 2012-2013 yılına 4 bin 900 ilave derslikle başlayacağız. Derslik sayısında yüzde 10 artış oldu. Ne yaptığımızı bu rakamlar sizlere ifade ediyordur.” şeklinde konuştu.

Çelik konstrüksiyon yapılar inşa edeceğiz
Okullarda yapılacak binalarla ilgili, okulun bahçesi imkân veriyorsa, ihtiyaçtan fazla bahçemiz varsa, kullanamadığımız alan varsa, çelik konstrüksiyon yapılar inşa edeceğiz. Bunlar çok büyük şeyler değil. İki üç derslik şeylerdir. Ancak bu sınıflar yüksek sayıda değildir. Önceliğimizi okul bahçeleri müsait olan okullarda belirleyeceğiz. Okul bahçelerinde buna müsait alan varsa yapacağız. Okul bahçesinde müsaitlik nedir? Çocukların oyun oynayabileceği oyun yeri, spor alanları ve teneffüslerde ihtiyaçlarını giderebileceği alanlardan sonra artan kapasite varsa, buraları değerlendirmek istiyoruz. Bunları yaparken, öğretmenler odası ve laboratuarlara dokunmadan yaptık. Biz diyoruz ki daha fazlasını yapmalıyız. 25-30 kişilik sınıflar için çalışma yapıyoruz.” sözlerini sarfetti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

SerVilla’dan Deprem ve Afetlere Alternatif Ev Önerisi

SerVilla’dan Deprem ve Afetlere Alternatif Ev Önerisi SerVilla firma sahibi Mimar İdris YAĞMAHAN, “Deprem kuşağında …