1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çamlıca Camii İnşaatında Sona Yaklaşıldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük camiisi olacak olan İstanbul Çamlıca Camii’nin bitmesi için günler sayılmaya başlandı.

camlica-camii-insaatinda-sona-yaklasildi

Çektiği fotoğraflarla tarihi cami ve yapılara bambaşka bir hava katan Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Cemil Şahin’in objektifinden Çamlıca Camiisi ve mimari özellikleri; Çamlıca Tepesi, İstanbul’un en yüksek noktası. 288 metre yüksekliğindeki tepe şehrin neredeyse her noktasından görülebiliyor.

İSTANBUL’UN HER KÖŞESİNDEN GÖRÜLEBİLECEK ŞEKİLDE TASARLANDI

29 Mayıs 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu tepede yapılması düşünülen bir cami projesinin haberini verdi: “Çamlıca’daki TV ve radyo verici kulelerinin yanına büyüklüğü 15.000 m2’yi aşan bir cami inşa edeceğiz. Planlama aşaması tamamlanmak üzere… Bu devasa cami İstanbul’un her bir köşesinden görülebilecek şekilde tasarlandı.”

CUMHURİYET TARİHİNDE YAPILAN EN BÜYÜK KUBBE

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, cami inşaatının hızla sürdüğünü belirtti. Külünk, caminin 1 Temmuz 2016’da Kadir Gecesi’nde ibadete açılmasının planlandığını söyledi. Altı minarenin dördünün 107,1, ikisinin ise 90 metre yüksekliğinde yapılacağını, kubbenin yüksekliğinin 72 metre, çapının ise 34 metre olacağını dile getiren Külünk, “Ecdadın yapmış olduğu en küçük cami ile bile camimizi mukayese etmiyoruz. Ama kubbe Cumhuriyet tarihine yapılan en büyük kubbe olacak” dedi.

Külünk, cami çevresindeki 30 dönüm alanda ise yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve seyir teraslarını içeren peyzaj çalışması yapılacağını kaydetti. Külünk, çalışmalardan periyodik olarak fotoğraf ve görüntü alındığını dile getirdi.

CAMİ İNŞASININ BELGESELİ YAPILACAK

Görüntülerin bir belgeselde toplanacağını ifade eden Külünk, “Cami inşaatından her gün fotoğraf alınıyor. Periyodik olarak helikopterle gökyüzünden çekiliyor” dedi. Külünk, böylece Türkiye’de ilk kez bir cami inşasının belgeselinin yapılacağını söyledi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Erdoğan: Bu Yıl 200 Bin Konutu Dönüştüreceğiz!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Hükümetimiz döneminde, Türkiye genelinde çok başarılı kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirdik. Çok …