1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çalık Gayrimenkul Halka Arza Hazırlanıyor

Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Çalık Gayrimenkul’ün yüzde 25-35 oranında hissesini bu yılın 3.çeyreğinde halka arz etmeyi planladıklarını bildirdi.

calik-gayrimenkul-halka-arza-hazirlaniyor

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda (WEF) soruları cevaplayan Yetgin, ”Çalık Gayrimenkul’ü 2013’ün sonbaharında halka arz etmeyi planlıyoruz. Yüzde 25-30 oranında bir hisse arzı yapacağız. Hazırlıklara başladık. Sonbaharda halka arzımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Halka arza hazırlanan Çalık Gayrimenkul’ün önümüzdeki dönemde birçok büyük kapsamlı proje ile ilgilediğini vurgulayan Yetgin, ”Toplam portföyümüz 4 milyar dolar civarında” diye konuştu.

Yatırımlarını hızla sürdürmek istediklerini dile getiren Yetgin, Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan sahil şeridinde konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri ve restoranların yer alacağı turizm merkezi Galataport konusuna da değinerek, ”Galataport ihalesiyle de yakında ilgileniyoruz. Bu projede yer almak istiyoruz” dedi.

”Tarlabaşı Kentsel Yenileme” projesindeki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Yetgin, Tarlabaşı’nda kamu ve özel sektör ortaklığı ile ilk yenileme projesinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Yetgin, Beyoğlu Belediyesi önderliğinde hazırlanan projede, Tarlabaşı’nda İstanbul’a yakışır, yaşanabilir ve güvenli bir yaşama merkezinin oluşturulmasını hedeflediklerini ifade etti.

”Tarihi bölgeyi modern bir mimari ile buluşturuyoruz. Şu anda 269 binanın 188’i tescilli durumda. Buranın tarihi dokusunu korumaya büyük önem gösteriyoruz. İstiklal Caddesi’ne paralel yeni bir İstiklal caddesi oluşacak. Alt katlarda kafeler ve restoranlar halkın rahatlıkla kullanımına açık olacak. Paris’teki Lafayette gibi olacak” şeklinde konuştu.

Feyzullah Yetgin, şöyle devam etti:

”Tarlabaşı’ndaki toplam 9 yapı adasında binalar orijinaline sadık kalınarak yenilenmektedir. Proje alanında toplam 492 hissedar bulunmaktadır. 199 hissedar yeni projeden yer almak kaydıyla sözleşme imzaladı. 91 hissedar satış yaparak farklı semtlerden mülk almayı tercih etti. Biz halihazırda inşaat çalışmalarına başladık. Projenin ilk etabı 2016 yılında tamamlanmış olacak. Beş senede bu noktaya geldik ve en zor dönemi bitirdik. Bu bölgede ofislerin metrekare fiyatları yaklaşık 7500 dolar, konutların da 4000-5000 dolar arasında olacak.”

-Çalık GYO projeleri-

Çalık Holding’in inşaat sektöründeki iştiraki Gap İnşaat 1996 yılından bu yana 8 ülkede 110’dan fazla projeyi hayata geçirdi. Engineering News Record (ENR) tarafından her yıl açıklanan ”Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 2006 yılından itibaren yer aldı. Şirket bünyesinde 4,500 kişiye istihdam sağlanırken, Irak’ın Bağdat Uluslararası Havalimanı’nı şehir merkezine bağlayan otoyol yenileme çalışmalarının ve 1,6 milyon metrekare peyzaj alan oluşturulması projesini de GAP İnşaat üstlendi. Bu yıl 195 milyon dolar tutarındaki projenin tamamlanması hedefleniyor.

Ayrıca, 2010’da Emlak Konut GYO ile gelir ortaklığı modelini ile gerçekleştirilen Şehrizar Konakları’nın temelini atan GAP İnşaat, Varyap İnşaat ile, Emlak GYO’nun Doğu Ataşehir’deki 100 bin metrekarelik arazi üzerinde Metropol İstanbul projesini gerçekleştiriyor. ”Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi”nde de yüklenici şirket olan GAP İnşaat, aynı zamanda Fatih Belediyesi önderliğinde geliştirilen Fener-Balat-Ayvansaray yenileme projesinde de yüklenici firma olarak yer alıyor. Şirket, Zincirlikuyu’da 2009 yılında satın aldığı ofis binasını yıkarak, yerine A sınıfı Landmark ofis inşaatına başladı. Çalık Grubu’nun 2010 yılında faaliyete geçen gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketi Çalık Gayrimenkul, Yenibosna Kuyumcukent bünyesinde 12.500 metrekarelik arsa üzerinde karma bir projenin de konsept proje çalışmalarının sürdürüyor.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …