1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Butik Villa Siteleri, Kasaba Yaşamını Andırıyor!

Bahçeli müstakil evde yaşamak küçük yaştan itibaren çoğu insanın hayalini süsler. Son yıllarda bu hayali karşılayan, hatta hayalden de öteye giden villa geliştirmeleri yapıldı

Bahçeli müstakil evde yaşamak küçük yaştan itibaren çoğu insanın hayalini süsler. Son yıllarda bu hayali karşılayan, hatta hayalden de öteye giden villa geliştirmeleri yapıldı. Huzurlu, sakin, dingin ve şık ortamlar hazırlandı. Özellikle çocuklu aileler şehir merkezinin dışında olmaya razı olarak müstakil yaşama geçtiler.

Yakın dönemde ‘country’ yaşam biçimine özenen büyük bir kesim, şehir merkezinden ciddi bir uzaklaşmayı göze alarak konut tercihlerini bu yönde kullandılar. Söz konusu ailelerin önemli bir bölümü, bu yaşam tarzının vazgeçilmez olduğunu halen düşünmekte… Bir bölümü ise şehir yaşamına geri dönerek, müstakil evde yaşamanın kendileri ve aileleri için yorucu ve daha da önemlisi maliyetli olduğunu kabullendiler. Bu sebepten geri dönüşler yaşandı; yer değiştirmeler gündeme geldi.

Şehrin gürültülü ortamından uzakta, doğayla iç içe olmak aynı zamanda bazı fedakârlıkları beraberinde getiriyor. Büyüklüğü ne olursa olsun bir villanın işletim giderleri oldukça yüksek. Bahçesi ve havuzu olan müstakil evlerde bu maliyet daha da yukarılara tırmanıyor. Az sayıda evin bulunduğu sitelerden çok, bir ‘kasaba yaşamını’ andıran, çok sayıda villanın bulunduğu ve büyük arazilere konumlandırılmış siteler tercih ediliyor. Kalabalık siteler, bu tür yaşam tarzının beraberinde getirdiği birtakım mahrumiyetleri ortadan kaldırıyor. Butik villa siteleri ise, belli bir grubun-ailenin, yani birbirini tanıyanların beraber yaşamayı tercih ettikleri durumda cazip oluyor ve tercih görüyor.

GENELDE KLASİK VİLLA TASARIMI İSTİYORLAR

Potansiyel villa alıcılarının tercihlerinde en önemli kriterlerden biri villanın mimarisi. Yapılan araştırmaların sonuçlarından görüldüğü üzere, Türk gayrimenkul alıcısı genelde klasik villa tasarımından hoşlanıyor. Minimal ve çok modern çizgiler taşıyan, iddialı ve marjinal tasarımlar, villa müşterisi tarafından çok kolay benimsenmiyor.

Bunun yanı sıra işlevsellik öne çıkıyor; villanın fonksiyonel olarak tasarlanması yani kullanışlı olması bu tür geliştirmeleri anlamlı kılıyor.

GELİŞTİRİCİ ŞİRKETLER DAHA TEMKİNLİ

Villa projelerine imza atan geliştiriciler son dönemde biraz daha temkinli davranıyorlar. Büyüklükler saptanırken son derece dikkatli olunuyor. Küçük, ancak kullanışlı olarak tasarlanmış villalar, optimum büyüklükteki bahçe alanlarıyla bütünleşince önemli bir müşteri kitlesini daha kolay kendine çekiyor. Teknoloji kullanarak ekonomik, yaşanabilen, çok masraflı olmayan konseptler geliştiriliyor. Sosyal donatılar ‘yeterli’ içerikte tasarlanıyor. Aidatları düşürücü, yani tasarruf sağlayıcı unsurlardan faydalanarak cazibe artırılıyor. Teknoloji ve Potansiyel villa güvenlik üst alıcılarının düzeyde tutularak villada yaşam handikapları büyük ölçüde bertaraf ediliyor. 2000-2005-yılları arasında bir yaşam trendi olarak hızlı bir biçimde yaygınlaşan villa konseptleri, 2005-2010 döneminde de konut sektöründe varlığını gösterdi. İstanbul’da son 10 yılda villa yerleşkelerinin yoğun olarak yer aldığı bölgeler oluştu. Buralarda büyüklü-küçüklü villa siteleri inşa edildi. Küçük ve butik tarzda inşa edilen villa sitelerinin yanı sıra, çok sayıda konutu içinde barındıran ‘villa şehirler’ diyebileceğimiz konseptler de geliştirildi.

Zekeriyaköy, Çekmeköy, Hadımköy, Ömerli, Göktürk-Kemerburgaz gibi bölgeler çok nitelikli ve markalaşmış villa projelerine ev sahipliği yapıyor.

Villa siteleri, çevresinde sinerji yaratıyor; gelişmişliği hızlandırıyor. Sadece İstanbul’da değil, gayrimenkul piyasasının yıldızının parladığı birçok ilimizde de çok sayıda villa projesi mevcut.

Hedef kitlesi belirlemekte, başta mimari olmak üzere, konseptin tüm detaylarının üzerinde titizlikle durmakta fayda var. Doğru geliştirme ve fiyatlandırmaların villa projelerinin şansını ve başarısını artıracağı kanaatindeyim.

Habertürk/Neşecan ÇEKİCİ

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’un Yeni Metrosu 6 İlçeden Geçecek

İstanbul’a yapılacak 3. havalimanına ulaşımı sağlayacak metro hattı 6 ilçeden geçecek. Metro hattında 13 istasyon …