1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bir Başarının Anatomisi Polimeks İnşaat: Kaldırımdan Zirveye!

Türk müteahhitlik şirketi, istenirse neler başarılabileceğinin göstergesi oldu…

bir-basarinin-anatomisi-polimeks-insaat-kaldirimdan-zirveye

Bu, bir Türk müteahhitlik şirketinin tek kalemde yurtdışında üstlendiği en büyük ihale. Aşkabat’ta kaldırım yaparak yola çıkan Tabanca’nın bugün Türkmenistan’ın birçok dev projesinde imzası bulunuyor.

Mimar Erol Tabanca tarafından kurulan Polimeks İnşaat, 2 milyar 253 milyon dolar değerinde olan Aşkabat Uluslararası Havaalanı projesinin anahtar teslimi ihalesini kazandı. Bu, bir Türk müteahhitlik şirketinin yurtdışında tek kalemde aldığı en büyük ihale oldu. 2016’da tamamlanması planlanan projenin inşası sırasında yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Türkmenistan’ın milli sembol ve değerlerinden esinlenerek tasarlanan yeni havaalanının inşasına 2013 Ocak ayında başlanarak 2016 yılında tamamlanması planlanıyor. Yeni havaalanının, yaklaşık 350 bin metrekare kapalı alanıyla yılda 14 milyon yolcuyu ağırlaması bekleniyor. Proje kapsamında, yeni pistapron ve yer hizmet araçları, yeni hava trafik kontrol sistemleri, simülatörler, bakım hangarı ekipmanları, güvenlik sistemleri, bilgi İşlem sistemleri ve benzeri tüm teknolojik ekipman temini, devreye alınması ve eğitim işleri de yer alıyor.

İkinci havaalanımız olacak

Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, projenin tamamlandığında sadece Türkmenistan’ın değil dünyanın önemli havaalanları arasında yer alacağını vurguladı. Tabanca, “Bize olan inanç ve güvenlerinden dolayı Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’a ve iki ülke arasındaki olumlu ticari ilişkilerinin devamını sağlayan Türk yetkilere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Yaklaşık 17 yıldır Türkmenistan’daki birçok projenin inşasına imza attıklarını hatırlatan Erol Tabanca, şunları söyledi:

“Türkmenistan’da toplam büyüklüğü 3.69 milyar dolar olan Aşkabat Olimpiyat Kompleksi, Aşkabat Teknoloji Merkezi ve Awaza Kongre Merkezi gibi projelerin inşasına devam ediyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana 120 projeye imza attık. Bu proje, Türkmenistan’da inşa ettiğimiz ikinci havaalanı olacak. Türkmenistan tarihinde önemli bir yeri olan Oğuz Han’dan ve yine Türkmen kültüründe önemli bir motif olan laçin kuşundan esinlenerek oluşturulan projenin tasarımı da bize ait.”

Türkmenistan’da kaldırımla başladı

Eskişehirli mimar Erol Tabanca, profesyonel yönetici olarak gittiği Türkmenistan’daki inşaat sektörünün dev potansiyelini fark edince kaderi değişti. 1957 doğumlu Tabanca, Eskişehir’de Sanat Enstitüsü’nün ardından, Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Profesyonel yönetici olarak 1992 yılında gittiği Türkmenistan’da, 1995’de Polimeks’i kurdu. İlk işi Aşkabat’ta bir kaldırım yapımı oldu. Ardından bir park ihalesini aldı ve tamamladı. Bu parkın açılışında Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurad Niyazov ile tanışmasıyla bu ülkedeki kaderi değişti. Banka binaları, alışveriş merkezleri inşaatı derken, Türkmenistan’daki Bağımsızlık Anıtı ve Tarafsızlık Anıtları’nı yaptı. Ardından bakanlık binaları, tiyatro binaları, kukla tiyatrosu, atçılık kompleksi, binlerce konutun yapımını üstlendi. Bir süre Türkmenistan’da Bayındırlık Bakan Yardımcılığı yaptı.

‘Sürekli işimizin başındayız’

Erol Tabanca, uygulamalarda detaylara gösterilen özen, yüksek kalite standartlarındaki tutarlılık ve teslim hızı; yönetimde ise dostane ve güvene dayalı bir çalışma ortamıyla sağlanan müşteri memnuniyeti sağlamayı hedeflediklerini belirtiyor. Tabanca, hem yönetim ekibinin hem de çalışanların, şirketin ilk kurulduğu yıllardaki heyecanını koruduğunu ve sürekli işinin başında yer aldığını vurguluyor.

17 yılda 120 projeye imza attı

Erol Tabanca, Polimeks’i Cem Siyahi ve Abdullah Gözener ile birlikte 1995 yılında kurdu. Bugüne kadar geçen 17 yıllık sürede toplam 120 projeye imza attı. Halihazırda portföyünün yüzde 95’lik bölümü Türkmenistan’da üstlendiği projelerden oluşuyor. Halen toplam yatırım değeri 4.3 milyar doları bulan 10 projenin inşaatına ise devam ediyor. Polimeks İnşaat bünyesinde 13 bin 900 kişi istihdam ediliyor. 2012 cirosu da yaklaşık 1 milyar 350 milyon dolar. Polimeks, 2012 yılında inşaat sektörün en prestijli yayınlarından uluslar arası Enginnering News Record (ENR) Dergisi tarafından “En büyük 225 Uluslararası Müteahhit” sıralamasında 56’ncı sırada yer alıyor. Aynı listede yer alan 33 Türk firması arasında ilk sırada.

En büyük uçaklar Aşkabat’a inebilecek

Aşkabat Uluslararası Havaalanı, toplam 350 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Yeni havalimanına, en büyük yolcu kapasiteli uçaklar olan Airbus A380 ve Boeing B747-8 modeli uçakların iniş-kalkış yapabileceği yeni bir pist, paralel taksi yolu ve apronlarda yapılacak.

Havaalanında yapılacak birimler ise şöyle:

-1 Yolcu terminali, VIP terminali

-Hava trafik kontrol kulesi

-3 bin araç kapasiteli otoparklar

-Kargo terminali, uçak bakım hangarı

-Catering binası

-Yakıt ikmal tesisleri, itfaiye binaları

-Bakım, onarım ve ambar tesisleri

-Sivil havacılık okulu

-Uçuş ve kabin eğitim simülatör binası

-Hastane, yurt binası ve kapalı spor salonu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Türk Şirketlerden Türkmenistan’da İnşaat Başarısı!

Türkiye ile Türkmenistan ilişkilerinin stratejik ortaklığa ulaştığı günümüzde, Türk inşaat şirketleri bu ülkede başarıdan başarıya …