1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bakanlık Çalışma Başlattı: Fahiş Fiyatta Cezalar 10 Kat Artacak

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyatla mücadele çerçevesinde caydırıcılığı artırmak maksadıyla cezaların üst limitini 10 kat artırmayı planlıyor.

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyatla mücadelede caydırıcılığın artırılması için yeni adımlar atıyor. Bu kapsamda ‘fahiş fiyatla mücadele yasası’ için çalışmalara başlandı.

Konuyla ilgili hazırlanan taslak metne ise son şekli verilerek düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması bekleniyor.

Cezalar 10 kat artırılacak

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı taslak metinde ise üst limiti 350 bin lira olan cezaların 10 kat artırılması yer alıyor. Yeni düzenlemeyle cezanın alt ve üst sınırı yeniden belirlenecek. Uzmanlar ise idari para cezalarının yanında başka cezaların da verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kesilen yüksek cezalara rağmen halen fahiş fiyatların devam ettiğini söyleyen Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Rauf Karasu, “Bu nedenle bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanunu düzenleme idari para cezası dışında başka cezalarında verilmesi yönünde olmalı. Bir takvim yılı içinde üçüncü defa bir işletme tekrar fahiş fiyat uygularsa bu durumda bu işletmenin bir ay süreyle geçici olarak durdurulmasını öneriyorum. Kapatma nedeninin de o işletmenin girişinde varsa internet sitesinde yazılmasını.” dedi.

Yeni düzenlemenin etkileri neler olur?

Yeni düzenlemenin caydırıcı bir etki oluşturacağı ve fiyatlardaki düşüşe katlı sağlayacağı öngörülüyor.

Bu kanuni düzenlemelerin caydırıcı olacağını belirten Karasu, “Denetimler de gerçekten sıklaştırılsa, arttırılırsa cezalar verildikten sonra piyasanın artık kendi şartlarına döneceğini ve dolayısıyla fahiş fiyatların da düşeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Lisanslı Depo İşletmelerinin Faaliyet İzinlerinde Esneklik

Lisanslı depo işletmelerine faaliyet izni verilirken istenen belgelerde sadeleştirmeye gidildi. Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “Tarım Ürünleri …