1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bakan Ertuğrul Günay’dan Topçu Kışlası Açıklaması

Ünlü Ressam Burhan Doğançay’ın Teşvikiye Camii’ndeki cenaze namazına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

bakan-ertugrul-gunaydan-topcu-kislasi-aciklamasi

Yarın Gazeteci Hrant Dink’in ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Yarın galiba sevgili Hrant Dink’in elim bir cinayete kurban gidişinin yıldönümü. Bundan duyduğum üzüntüyü, acıyı yeninden sizinle paylaşmak istiyorum. O da, bizim ülkemizin, topraklarımızın çok güzel evlatlarından birisiydi. Hunhar, acımasız bir cinayete kurban gitti ve hala bütün derinliğiyle bu cinayetin perde arkasını öğrenebilmiş değiliz. Türkiye’de bir dönem ne kadar kanlı ve karanlık tuzaklar kurulduğunun sadece çarpıcı işaretlerinden birisi. Bu vefat yıldönümünde yeniden bu hunhar cinayetin perde arkasının bütün açıklığıyla ortaya çıkmasını ve ülkemizde bundan sonra barışı, esenliği, bir arada yaşama bilincini zedeleyecek hiç bir davranışın olmamasını bütün kalbimle diliyorum” dedi.

PROJE, TARİHİ DOKUYA SAYGILI BİÇİMDE GELİŞTİRİLİRSE YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

Taksim’deki Gezi Parkı’nın yerine 1940 yılında yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasıyla ilgili projenin İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından aslına uygun olmadığı gerekçesi ile reddedildiği hatırlatılınca Bakan Günay, “Topçu Kışlası önemli bir proje. Biz seçimden önce bir başvuru üzerine elimizdeki resimler ve çeşitli belgelerle kurul olarak burada geçmişte böyle bir tarihi eser olduğunu tescil ettik. Bu eserin dışında başka bir yapının burada yapılması sanıyorum Koruma Mevzuatı’na göre şu anda mümün değil. Ama yeniden yapılanma için şu anda eldeki bilgi ve belgeler de kurulun kararına göre yeterli bulunmadı. Orada, Taksim Meydanı, Gezi Parkı ve bütün bölgedeki yapılaşma ile uyumlu ve tarihi dokuya da aynı şekilde yine saygılı bir biçimde proje geliştirilirse kurulumuz yeniden değerlendirecek” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Sea Side Erdek Projesinin Satışları Başladı

AÜ Mimarlık ve Şanpol İnşaat tarafından Erdek’te inşa edilen “Sea Side Erdek” yaşam konutları projesinde …