1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

AVM’lerdeki Otopark Ücretleri Yasal Değil!

İstanbul’daki AVM’lerin müşteriden aldığı otopark ücretlerinin ‘yasal olmadığı’nı anlatan ve hatırlatan soru önergesi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine oturdu..

CHP’li meclis üyeleri, üyükşehir Belediye Meclisi’ne alışveriş merkezlerinin (AVM) kanunsuz aldığı belirtilen otopark ücretleri konusunda soru önergesi verdi. CHP’li üyeler Durmuş Kaya, İbrahim Yılmaz, Hüseyin Kızıldaş ve Mehmet Yıldız’ın imzaları ile verilen önergede “İstanbul’daki AVM’lerde otopark ücreti alınmasının yasal olmadığı” hatırlatılarak, Büyükşehir Yönetimi’nin bu duruma ne zaman son vereceği soruldu.

PARA CEZASI CAYDIRICI DEĞİL, ÖNLEM ALINMALI
AVM’lerin otoparka giren araçlardan, ‘ilk üç saat’ otopark ücreti alınmasının yasa, yönetmelik ve Danıştay’ın bu konuda aldığı karara aykırı olduğunu belirten meclis üyeleri, Büyükşehir’in yasalara uymayanlara sadece para cezası verdiğini, elde edilen gelirlere oranla cezaların caydırıcı olmadığını, sadece ‘para cezası’nın durumun devamını sağladığını belirtti. • ŞENOL BAŞTAKAR

TİCARETHANE GİBİ KULLANILAMAZ
• UKOME, AVM otoparkları ile ilgili yapılması gereken yaptırımları bir an önce yapması gerektiğini söyleyen meclis üyelerinin oybirliği ile başkanlık makamına havale edilen önergesinde şunlara değinildi: “Bu otoparkların ticarethane gibi kullanılıp gelir elde etmesi, AVM’ye gelenlerden otopark ücreti alınması doğru olmadığı gibi yasal da değildir. Ancak çok sayıda alışveriş merkezi bu kurala uymamaktadır.”

DANIŞTAY’I DİNLEMİYORLAR
• “Birçok AVM’nin, UKOME ve Danıştay’ın kararını dinlemediği görülüyor ve biliniyor. Belediye ve ticaret merkezleri açısından ‘Kazan-Kazan’ sonucunu doğuran bu fiili durum, İstanbul halkının aleyhine işlemekte, binlerce vatandaştan haksız para alınmaktadır. Bu durum kabul edilemez. Bu duruma ne zaman müdahale edilip sonlandırılacak? İstanbul halkının aleyhine işleyen bu durumun sonlandırılması için ne gibi yasal önlemler alınacaktır?”

UKOME’NİN ‘İLK ÜÇ SAAT KARARI’
• “30 Ocak 2009’da Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) bu otoparklarda ilk üç saat için otopark ücreti alınmaması konusunda bir karar aldı. Bu karara karşı bazı AVM’lerin İdare Mahkemesi’nde açtığı dava reddedildi, UKOME’nin kararı, 13 Ocak 2010’da Danıştay’ca onaylandı. Büyükşehir’in ilk iki saat için ücret alınmaması konusunu kabul ettikleri basına yansıdı. Bu bir orta yoldur, makul bir yaklaşımdır. Ancak birçok AVM zaman sınırı koymadan, otoparka giren her araçtan ücret almaya devam ediyor.”

Star

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Cemil Çiçek’ten Milletvekillere Güzel Haber!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis’in, yapımı devam eden yeni halkla ilişkiler binasında çalışmaları inceledi. Binada …