1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

ATO Başkanın’dan “KDV” Açıklaması!

ATO Başkanı Salih Bezci, yeni KDV uygulamasının inşaat sektöründe yavaşlama meydana getirebileceğini söyledi.

ato-baskanindan-kdv-aciklamasi

ATO Başkanı Salih Bezci, yeni Kdv uygulamasının büyümenin lokomotifi inşaat sektöründe yavaşlama meydana getirebileceğini bildirdi Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, yeni Kdv uygulamasının büyümenin lokomotifi inşaat sektöründe yavaşlama meydana getirebileceğini vurguladı. Yeni Kdv oranlarına göre bütün konut projelerinin yüzde 18 Kdv ile satışa sunulacağını belirten Bezci, “Gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, Kdv artışının alıcılara yansıması kaçınılmazdır” dedi.

ATO Başkanı Bezci yaptığı yazılı açıklamada, gayrimenkul sektöründe adaletli bir vergi uygulamasının arsa emsal değerine göre belirlenmesiyle mümkün olabileceğini belirtti. Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre, büyükşehirlerde metrekare fiyatının 500 TL ile bin TL arasında olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi bin TL ve üzeri konutlardan yüzde 18 Katma Değer Vergisi (Kdv) alınması uygulaması inşaat sektörünü endişelendirdiğini bildirdi. Yeni Kdv oranlarına göre bütün konut projelerinin yüzde 18 Kdv ile satışa sunulacağını belirterek, gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, Kdv artışının alıcılara yansımasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

-“ARSANIN İNŞAAT EMSAL DEĞERİNE GÖRE VERGİ”-

Bezci, yeni uygulama ile arsanın inşaat emsal değeri ne olursa olsun aynı bölgedeki konutların aynı vergi oranı ile satışa sunulacağını ve bunun arsa inşaat emsal değeri düşük olanların aleyhine bir haksız rekabet oluşturacağını kaydetti. Bezci, konutta hakkaniyetli bir vergi sisteminin arsa inşaat emsal değerleri dikkate alınarak yapılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Aynı caddenin sağında yapılan inşaata emsal değer 0.50 veriliyorken, solundaki inşaata 3 olabiliyor, haliyle üretilen konut sayısı ve metrekaresi de değişebiliyor. Arsa değeri üzerinden vergi alındığında emsal değeri 0.50 olan ile emsal değeri 3 olanın aynı vergiyi ödemesi söz konusu olacaktır. Oysa vergilendirme emsal değer dikkate alınarak yapılırsa kara göre vergilendirme yapılarak vergi adaleti de sağlanmış olacaktır.”

-“İNŞAAT SEKTÖR Yavaşlar”-

Yeni Kdv sistemiyle orta gelir grubunun ev almasının zorlaşacağına dikkat çeken Bezci, “Yeni düzenlemeyle 29 büyükşehirde yaşayan orta gelir grubu vatandaşlar 150 metrekarenin altında bile olsa ev almak istediklerinde ödeyecekleri Kdv yüzde 18’e yükseliyor. Aynı ilçede aynı semtte bir sokak arayla yüzde yüz hatta yüzde binbeşyüz oranında farklı metrekare fiyatlarına rastlanabiliyor” dedi.

Bezci, 2013 öncesi ruhsat alan projelerin Kdv yükselişinden etkilenmediğini de hatırlatarak, yeni uygulamayla yaklaşık 800 bini bulan konut stoğunun eriyebileceğini ancak 270’in üzerinde sektörü hareketlendiren inşaat sektörünün yavaşlamaya gidebileceğini belirtti.

-“FIRSATÇILARA DİKKAT”-

Kentlerde metrekaresi bin liranın altında neredeyse konut bulunmadığını kaydeden Bezci, yeni düzenlemeyle maliyetler yükseleceği için konut fiyatlarının artacağını belirterek şunları kaydetti:

“Projesi önceden onaylatılan inşaatlar bu Kdv artışından etkilenmeyecek. Dolayısıyla bu konutlar eski fiyatlardan satılabilecek. Ancak bu süreçte nasıl olsa yeni düzenleme zam olarak yansıyacak diye fırsatçılar da ortaya çıkabilir.”

Bezci, topluma hizmet amacı taşıyan sağlık, eğitim ve spor gibi alanların yeni uygulamadan istisna tutulması gerektiğine de dikkat çekti.

Ankara

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Ekonominin Lokomotifi İnşaat Sektörü Ne Durumda?

İnşaat sektörü, yarattığı katma değer ve istihdam imkânlarıyla ekonomiye önemli katkı sağlıyor. Yazımızda ekonominin lokomotifi …