1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ankara, İstanbul, Bursa ve Erzurum Riskli Bölge İlan Edildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara, İstanbul, Bursa ve Erzurum’da bazı bölgeleri riskli alan ilan etti.

ankara-istanbul-bursa-ve-erzurum-riskli-bolge-ilan-edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, trafiğinin rahatlatılması, meydanlarının ve teknik altyapının çok daha sağlıklı duruma getirilmesi için İstanbul’da iki yeni büyük yerleşim alanı kurulması noktasında çalışmaların sürdüğünü, kamulaştırmaların yapıldığını söyledi.

Bakanlık, Ankara, İstanbul, Bursa ve Erzurum’da bazı bölgeleri riskli alan ilan etti.

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk olan Bayraktar, İstanbul’a kurulacak yeni şehirlerin özellikleri konusunda bilgi verdi, İzmir EXPO alanı İnciraltı’nın imar planına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bayraktar’ın konuyla ilgili sorulara verdiği cevapları şöyle:

1.5 milyonluk yerleşim
* “İstanbul’da iki yeni büyük yerleşim alanı kurulması noktasında irade ortaya koyduk. Bu Avrupa yakasındaki, hem İstanbul’da yapılacak kanalı, hem yapılacak 3. büyük havaalanını, hem de çok iddialı olduğumuz Kayaşehir’i kapsayacak.

Nihai olarak 1.5 milyon nüfusu barındıracak yerleşim olacak. Sadece elektrikli arabaların girebildiği, rüzgâr ve güneş enerjilerini kullanan, atık sularını değerlendiren, çöplerin evlerde ayrıştırılabildiği iddialı bir şehir için şu anda kamulaştırma çalışmaları hızlı şekilde yürüyor. Anadolu yakasında da yine birkaç alanda çalışmalarımız var. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, Diyarbakır, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te de çalışmalarımız devam ediyor.”

Boğaziçi için çalışma yok
* “Boğaziçi öngörümü alanlarının imara açılmasıyla ilgili bizim çalışmamız yok. Fakat çok yoğun talepler var. Bu taleplere kulağımızı tıkayamayız. ’Ya benim yerimi kamulaştır ya da hakkımı ver’ diyorlar. Bunları inceliyoruz. Ama şu anda çalışma yok. Bu, hiç olmayacak anlamına gelmez.”

* “İzmir’de, Balçova’da, Küçükyalı’da, İnciraltı’nda kurulacak EXPO ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İzmir’den gelen teknik heyet belediye çalışanlarıyla yüzde 100 mutabakat sağladık. Yeşil alanlarıyla, parklarıyla, bahçeleriyle, diğer donatılarıyla. İzmir’in konumuna uygun, İzmir’e yakışır alanı oluşturacağız. Belediye Başkanımıza her türlü desteği vereceğiz. Belediye Başkanımız bu konuda samimidir.”

Riskli alanlar belirlendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara, İstanbul, Bursa ve Erzurum’da bazı bölgeleri riskli alan ilan etti.

Bakanlar Kurulu’nun konuya ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Bursa Yıldırım ilçesi Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler mahalleleri; Ankara Altındağ ilçesi Atıfbey, Hıdırlıktepe ve İsmetpaşa mahalleleri; İstanbul Sarıyer ilçesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi (Armutlu) ve Erzurum Yakutiye ilçesi Mecidiye, Aziziye, Gaziler ve Veyisefendi mahalleleri sınırları içerisinde yer alan alanlar riskli alan ilan edildi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İmar Yasaları Geliyor 2018

İmar Barışı düzenlemesinin arkasından kentsel dönüşümü kolaylaştıracak imar yasaları geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet …