1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Anadolu Yakası Metroya Alışmaya Çalışıyor!

Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olarak 3.1 milyar TL’ye mal olan, Kadıköy-Kartal metrosu açılışının 19. gününde vatandaşları bekliyor

Anadolu yakası metrosu, Kadıköy-kartal Metro, Kadıköy-Kartal Metrosu, kartal kadıköy metrosu

Kadıköy-Kartal arasını 32 dakikaya düşüren, 22 km’lik, 16 istasyonlu hatta, sabah işe gidiş yoğunluğunda bile oturacak yer bulmak mümkün. Tıklım tıklım olan Avrupa Yakası metrolarıyla karşılaştırdığınızda Kadıköy-Kartal hattına sessiz bir dinginlik hakim. Vagonlardaki boşluğun verdiği rahatlıktan dolayı makyaj yapan genç kadından, rahatça kitabını ve gazetesini okuyana ve yolculuk boyunca uyuyan birçok kişiye rastlamak mümkün. Vatandaşlar metronun temiz, güzel ve hızlı olduğu konusunda hemfikir. Ancak konuştuğumuz yolcuların dile getirdiği en büyük sıkıntı metro duraklarına ulaşmakta zorluklar yaşanması.

En büyük sıkıntı duraklara ulaşamamak

Vatandaşın genel isteği metroya ulaşmak için ring, otobüs ya da minibüs seferlerinin konması. Çünkü Ankara asfaltı paralelinde hizmet veren metroya hem E-5’in üst tarafından hem de sahilden ulaşmak için şimdilik araç yok. Bir diğer şikayet ise Maltepe-Kozyatağı arası durakların mesafelerinin uzun olması. Metroyla ilgili bir diğer önemli istek ise, hattın Anadolu yakasında iş merkezlerinin yoğun olduğu Pendik ve Tuzla’ya kadar uzatılması. Proje kapsamında günde 700 bin kişinin yolculuk etmesinin planlandığı hatt şu anda günde yaklaşık 100 bin kişi kullanıyor. Yetkililer okulların açılması, toplu ulaşımın düzenlenmesiyle birlikte yolcu sayısının hedeflenen düzeye ulaşacağını belirtiyor.

“Maltepe’den Çapa’ya 1.5 saatte gittik”

Metronun Uzunçayır’da metrobüsle entegre olarak hizmet vermesi Anadolu’dan Avrupa yakasına geçişi de oldukça rahatlatmış. Konuştuğumuz Rıdvan ve Yıldız Aydın çifti, “Geçen gün Çapa’daki hastamızı ziyarete metro ve metrobüsü kullanarak Maltepe’den 1.5 saatte gittik. Artık arabamızı evde bırakıp çıkarak rahat ediyoruz. Çünkü bu trafikte arabayla yola çıkmak eziyet” diyor. Vatandaşlara göre metronun bir diğer artısı ise İstanbul’un İzmit’e yakın bölgelerini de şehre bağlaması.

Vatan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2023’e Kadar Raylı Sistem 641 Kilometre Uzunluğunda Olacak!

2015 yılı raylı sistem hedefini 230 kilometre olarak açıklayan belediye, 2023’e kadar raylı sistem uzunluğunu …