1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Karaköy Bölgesinde Tarihi Caddeler Yenileniyor!

Karaköy’deki tarihi caddeler tadilata alınıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Karaköy’ün en eski caddelerinden Bankalar Caddesi ve Okçular Caddesi’ni yenileyecek

ibb restorasyon, karaköy cadde restorasyonları, karaköy caddeleri, karaköy caddeleri restorasyonu, karaköy restorasyon

Altyapı çalışmaları sırasında yağmur yağdığı zaman tıkanarak taşan Kara Kanal’ın yenilenmesi bekleniyor. Esnaf ise kapanan yollar sebebiyle satışların nasıl gerçekleşeceğini düşünüyor. Kimi dükkanına el arabasıyla mal taşımayı planlarken kimi de başka şubelerine ağırlık vereceklerini söylüyor. Çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

İBB’nin Karaköy’de yapacağı çalışmalar Bankalar Caddesi, Okçu Musa Caddesi ve Karaköy Meydanı’nı kapsıyor. Burada yapılacak altyapı ve üstyapı çalışmaları kapsamında atık su ve yağmur suyu hatları yenilenecek, modern kaldırım düzenlemesi ve asfaltlama yapılacak. Yenileme kapsamında ilk etapta Okçu Musa Caddesi 60 gün trafiğe kapatılacak. Buradaki ulaşım, Şişhane Meydanı’ndan Okçu Musa’nın arkasında bulunan Şair Ziya Paşa Caddesi ile Bankalar Caddesi’ne bağlanarak sağlanacak. İkinci etapta ise Okçu Musa Caddesi trafiğe açılarak Bankalar Caddesi’nin Şair Ziya Paşa Caddesi’nden Karaköy Meydanı’na kadar olan kısmı araçlara kapatılacak. Buradaki ulaşım da Büyük Hendek Caddesi üzerinden Şişhane Meydanı’na ring şeklinde gerçekleşecek. Son olarak da Karaköy Meydanı yeniden düzenlenecek. Bazı dükkân sahipleri Karaköy’de yapılacak yenileme çalışmalarının daha önce yaşanmış sel baskınlarına bir çözüm getireceğini düşünüyor. Yağmur yağdığı zaman bir özel bankanın da aralarında bulunduğu bazı binaları su bastığını ifade eden esnaf, buradaki Kara Kanal’ın modernize edilmesi gerektiğini söylüyor. Kara Kanal olarak adlandırılan kanalizasyon sistemi yaklaşık yüz yıl önce Fransızlar tarafından yapılmış. Zaman zaman tıkanan kanala yaklaşık 10 yıl önce belediye kısmi bir müdahalede bulunmuş. Okçu Musa Caddesi’nde tıkanan kısmı Şair Ziya Paşa Yokuşu’ndaki kanala bağlanmış. Esnaf kanalın tekrar tıkanmış olabileceğini, belediyenin de bu yüzden çözüm arayışına girmiş olabileceğini vurguluyor. Kazı çalışmaları sırasında Karaköy Tünel’in de tehlikeye girebileceği ifade ediliyor.

Esnaf: malları nasıl taşıyacağız?

Tarihî caddelerde yapılacak çalışmalar esnafı bir yandan da endişelendiriyor. İBB tarafından geç bilgilendirildiklerini söyleyen esnaf, caddeler kapatıldığında mallarını nereden getireceğini düşünüyor. Bu caddeler kapatıldığında esnafın bir kısmı diğer şubelerine ağırlık vermeyi düşünürken, kalanlar ise “Malları el arabaları ile taşıyacağız” diyor. İthalat firmalarının, elektrik ve elektronik şirketlerinin yoğun olduğu bölgede mal getirme ve götürme sırasında normal zamanlarda bile zorluk yaşanıyor. Çünkü iki şeridi bulunan caddelerin bir şeridi İSPARK’a ayrılmış. Kalan tek şeritten de trafik akışı sağlanıyor. Eskiden vatandaşların park için kuyruğa girdiğini belirten İletişim Elektrik Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Demir, araçların, park için bu caddeler yerine otoparkları kullanması gerektiğini aktarıyor. Bölgenin iş merkezi olması da normal zamanlarda yoğun bir araç geçişine sebep oluyor. Çünkü burada Merkez Bankası başta olmak üzere birçok banka, iş merkezi ve han bulunuyor. Aynı zamanda burası elektrik firmalarının merkezi konumunda. Normalde bile trafik konusunda sıkıntı yaşanan caddelerde, yenileme çalışmaları sırasında esnaf daha fazla zorluk çekeceğini düşünüyor. Şafak Elektrik sahibi Ekrem Koca, “Kargolara, ambarlara kolilerce mal gönderiyoruz. Kolilerce malın nakliyesini nasıl yapacağız?” diyor. Bu durumdan muzdarip olan esnaf birleşerek Beyoğlu Belediyesi’ne şikâyette bulunmuş. Birden fazla dükkânı olanlar ise farklı bir çözüm yolu bulmuş. Buradaki satışı diğer şubelere kaydırarak, bu caddelerdeki dükkânlarında sadece ürünü sergileme yapacak. Bölgede esnaflık yapan Demir, “Çalışma sürecinde buradaki şubemizi ‘show-room’ olarak kullanacağız. Satışı diğer şubelerimize kaydırıyoruz.” diye belirtiyor.

Zaman

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418