1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Altınla Bir Tek Gayrimenkul Yarıştı!

Konut projelerinde prim yüzde 200’ü buldu

altinla-bir-tek-gayrimenkul-yaristi

Eva Gayrimenkul Değerleme şirketinin araştırmasına göre, 2007 yılında 300 bin lira değerindeki altın, bugün yüzde 245 değerlenerek 1 milyon liraya ulaşırken, 300 bin liralık konut yüzde 150 prim kazanarak 750 bin liraya çıktı. Şehir dışındaki konut projelerinde ise prim yüzde 200’ü buldu.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık şirketinin 620 projede 317 bin 583 konutu mercek altına aldığı ‘Markalı Konut Piyasası Pazar Araştırma Raporu’na göre son 5 yılda altından sonra en çok kazandıran yatırım aracı gayrimenkul oldu.

2007-2012 yılları arasında konut yatırımını diğer yatırım araçlarıyla kıyaslayan araştırmanın sonuçlarını aktaran Eva Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Özyazıcı, “2007 yılında 300 bin lira olan altın, bugün yüzde 245 değerlenerek 1 milyon liraya ulaştı. 2007 yılında 300 bin euro, bugün yüzde 30 artışla 390 bine çıktı. Borsada 300 bin liralık hisse, 5 yılda yüzde 95 değer kazanarak 595 bin liraya yükseldi. Konuta baktığımızda ise 300 bin liralık konut bugün şehiriçinde 700-750 bin liraya, şehrin dışına doğru, gelişmekte olan Ataşehir, Çekmeköy gibi ilçelerde de 800-850 bin liraya çıktı. Yani değişim yüzde 150-200 oranında olarak altına en yakın değere ulaştı” diye konuştu.

Basın Ekspres en gözde

En çok değerlenen ilçeleri de belirleyen rapora göre, 2011-2012 yılları arasında Basın Ekspres Yolu (Bağcılar, Bahçelievler, Küçükçekmece, Esenler) ile Başakşehir Kayabaşı Bölgesi yüzde 30 üstü fiyat artışıyla ilk sırada yer aldı.

Avrupa yakasında Esenyurt-Beylikdüzü, Halkalı (Küçükçekmece), E-5 Merter havaalanı aksı (Zeytinburnu, Bakırköy, Bahçelievler, Güngören) ile Pendik Kurtköy ve Ümraniye Şerifali’de yer alan gayrimenkuller ise yüzde 20-30 aralığında artış gösterdi. Fiyatı birim metrekarede yüzde 10-20 arasında artan bölgelerde de Bahçeşehir Ispartakule (Avcılar, Başakşehir), Zekeriyaköy, Ayazağa Maslak-Darüşşafaka (Şişli, Sarıyer) ile Çekmeköy, Sancaktepe-Sultanbeyli, Tuzla, Ataşehir öne çıkıyor.

Markalı konutta Başakşehir önde

İstanbul’da en fazla markalı konutun olduğu ilk 10 ilçeyi belirleyen rapora göre, 101 bin 156 konut arasından yüzde 29 ile en çok markalı konuta sahip ilçeyi Başakşehir, 230 bin 520 konut arasından 64 bin 959 adet ile adet olarak en çok markalı konut içeren ilçeyi Esenyurt oluşturuyor. Çekmeköy, Sancaktepe, Beylikdüzü, Tuzla, Bakırköy, Ataşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar da bu listede yer alıyor.

Şerifali, Çekmeköy Kartal gelecek vaat ediyor

3’Üncü köprü güzergahı, 3’üncü havalimanı alanı, Kanal İstanbul projesi ve ulaşım noktaları baz alınarak İstanbul’da 5 yıllık dönemler itibarıyla hangi bölgelerin gelişeceğini ele alan ‘Markalı Konut Piyasası Pazar Araştırma Raporu’nda, önümüzdeki 5 yıllık dönemde Ataşehir-Şerifali, Çekmeköy, Kadıköy-Göztepe, Maltepe-Kartal, Kağıthane-Seyrantepe, Eyüp-Kemerburgaz, Göktürk, Zekeriyaköy, Beylikdüzü-Esenyurt, Avcılar, Başakşehir, Bahçelievler-Bağcılar, Bayrampaşa, Zeytinburnu-Bakırköy ve Beyoğlu’nun gelişeceği belirtiliyor.

Rapora göre ikinci 5 yıllık dönemde Pendik, Sancaktepe-Samandıra-Sultanbeyli, Çavuşbaşı, Ömerli, Tuzla-Tepeören-Akfırat, Beykoz-Poyrazköy, Hadımköy, Sultangazi, Gaziosmanpaşa-Esenler, Küçükçekmece, Başakşehir-Ispartakule ve Sarıyer yatırım açısından değer kazanacak. Üçüncü 5 yıllık dönemde ise Çatalca, Arnavutköy, Büyükçekmece-Silivri aksı, Riva, Şile ve Ağva’nın gelişim bölgeleri olacağı ve yatırım açısından dikkat çekeceği görülüyor.

Vatan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çekmeköy’de İmar Durdu, Vatandaş Mağdur, Müteahhitler İflas

Çekmeköy Mehmet Akif, Çamlık, Hamidiye, Merkez Mahallesi gibi Mahallelerde İstanbul Mimarlar Odasının açmış olduğu 1/5000 …