1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ali Hepşen: Ev Sahibi Olmak İçin Geç Kalmayın!

Faizler yükselişe geçse de, uzmanlar bugünleri konut ve kredide uygun dönem olarak değerlendiriyor. Çünkü, kredi puanının birkaç basamak daha ilerlemesi, uzun vadede taksitlerin yüzde 25 daha artması demek

Konut alımında en önemli destekleyici unsur olan kredilerde yaşanan hareketlilik piyasayı doğrudan etkiliyor. Kredi faizlerinde yaşanan düşüş alımları arttırırken, yükselen faizlerse konut satışlarını düşürüyor. Son dönemlerde yaşanan faiz artışlarının da piyasada bir yavaşlatmaya neden olduğu bir gerçek ama yaz durgunluğuyla içi içe geçen bu dönemde doğru bir analiz yapılamıyor.

Yani kredilerde yaşanan yükselişlerin piyasayı ne derece etkilediği tam olarak kestirilemiyor. Konut kredileri son aylarda yüzde 0.70-80’lerden yüzde 1.10’lara kadar yükseldi. Fakat konut fiyatlarıyla faiz oranlarındaki kısmi artış beklentileri dikkate alındığında pek çok uzman, bugünlerin konut almak için son derece uygun olduğu görüşünde.

Faizler yükselirse maliyet artıyor
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ali Hepşen de bu doğrultuda düşünen isimler arasında yer alıyor. Konut alacakların çok iyi karar vermesi gerektiğinin altını çizen Hepşen’in bu tespiti, konut kredisinde aylık faiz oranlarının 120 ay vadede şu andaki yüzde 1.12 seviyesinden 1.62’ye yükselmesi beklentisi üzerine kurulu.

Hepşen’e göre bu beklentinin gerçekleşmesi halinde bugün kredi alanlar yüzde 25 daha az ödeme yapmış olacaklar. Kısa vadede ise yüzde 8 daha az ödeme yapılacağını ifade eden Hepşen’e göre, bu durumda ise aylık taksit tutarları yüksek kalacak ve kredi kullanma ihtimali azalacak.

‘KONUT PİYASASINDA DENGELER FARKLILAŞIR’
Kredi kullanımında karar noktasının çok önemli olduğunun altını çizen Ali Hepşen, maliyetlerdeki artışın fiyatlara yansıyacağı ve satış fiyatlarındaki artışın da geçtiğimiz döneme kıyasla daha yüksek olabileceği görüşünde. Diğer yandan ekonomideki dalgalanmaların bankalar cephesinde kredi faiz oranlarında artış yaratması halinde özellikle uzun vadedeki ödeme cephesinde artışlar yaşanacağını vurgulayan Hepşen, “Faiz oranlarındaki artış olasılığı fiyat artışlarını sınırlandırsa dahi, konut piyasasında dengeler farklı noktalarda oluşacak” tespitinde bulundu.

MİLLİYET

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çanakkale Köprüsü, Gayrimenkul Emlak Villa Daire Fiyatlarını Uçurdu

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine …