1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ahşap Sandwiç Paneller ve Üstün Özellikleri

Duvar – Döşeme ve Çatı panellerinin ahşap yüzeyleri yönlendirilmiş yonga levhalar (OSB); OSB-2, OSB3 yada;
Plywood (Filmli – Filmsiz) ve kaliteli kontrplak levhalardan oluşmaktadır.

Her iki yüzeyi ahşap esaslı sandwich paneller iki ahşap kabuk arasına gelişmiş teknolojilerle, projeye uygun kalınlıklarda poliüretan – EPS – Taş yünü doldurmak suretiyle panel haline getirilmektedir.

Sandwich paneller hafif yapı malzemesi olması bakımından kullanım gurubunda birinci sırada tercih edilmektedir

Sandwich paneller kendinden yüksek ısı yalıtımına sahip olduğu içindir ki Duvar, Döşeme ve çatı sistemi tamamlandıktan sonra kesinlikle hiçbir şekilde ikinci bir yalıtım gideri çıkarmaz.

Ahşap iskeletli – Beton iskeletli yada çelik iskeletli binalarda az işçilik ve kısa sürede başarıyla uygulanır. İki Katlı ve Tek Katlılarda İskelet Gerektirmez

Binaların döşeme, duvar – çatı ve ara bölmeleri komple SURPAN panelleriyle yapıldığı zaman elde edilen ısı enerjisi değeri %87 – 90 ‘dır. Böylece binadaki ısı köprüleri sıfıra düşmektedir.

Sandwich paneller ahşap kabuklu olması nedeniyle nefes alan bir yapı sistemidir.

Sandwich paneller; gerek içerideki ısı yalıtım dolgusu ve gerekse ahşap kabuklarında ayrıca ısı yalıtımına yüksek oranda destek olması ve montaj sırasında yan yana binme detayı kanallı olduğu için ısı köprülerini tamamen ortadan kaldırır.

Sandwich paneller hafiftir, montajı çok kolaydır. (yüksek maliyetli işçiliği yok eder) yüksek ısı yalıtımı değerlerine sahiptir.

Sandwich paneller kullanılan ısı yalıtım dolgu kalınlığı ve ahşap kaplama (iç-dış) kalınlıklarına göre ortalama 30 kg./m2 gibi bir ağırlığa sahiptir. 100m2 ‘lik bir bağımsız binanın toplam panel ağırlığı 16,500 kg. Normal betonarme bir bina ise 100 ton gelmektedir.

Sandwich paneller konutlarda olduğu kadar sanayi yapılarında, sosyal tesislerde, kısaca yapının gerektiği her yerde kullanılır.

Sandwich paneller Türkiyede ilk olup POLİÜRETEN, TAŞYÜNÜ ve POLİSTREN olmak üzere üç farklı yalıtım dolgusunda da üretim yapılmaktadır.

KAYNAK: SURPAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Silme Nedir?

Duvar yüzeylerinde süsleme amacıyla yapılmış şerit biçimindeki çıkıntılara verilen ad.