1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

2013’te Ev, Otomobil ve Tasarruflarınızın Vergisi

Şükrü Kızılot: Okurlar vergi konusunda özellikle üç konuya büyük ilgi gösteriyorlar; tasarrufların vergisi, emlak vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi.

araç sorgulama, Çankaya Belediyesi, emlak vergisi, emlak vergisi 2010, Emlak Vergisi 2011, emlak vergisi 2012, emlak vergisi 2013, emlak vergisi borç öğrenme, emlak vergisi hesaplama, emlak vergisi ile ilgili aramalar, emlak vergisi ne zaman ödenir, emlak vergisi ödeme, emlak vergisi ödeme zamanı, emlak vergisi sorgulama, indirimli motorlu taşıtlar vergisi, Konut Vergisi, motorlu taşıtlar vergisi 2010, motorlu taşıtlar vergisi 2011, motorlu taşıtlar vergisi 2012, motorlu taşıtlar vergisi 2013, motorlu taşıtlar vergisi gider yazılır mı, motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili aramalar, motorlu taşıtlar vergisi kanunu, motorlu taşıtlar vergisi ödeme, motorlu taşıtlar vergisi son gün, motorlu taşıtlar vergisi sorgulama, otomobil vergisi, şükrü kızılot

Nedenine gelince, ortalama bir ailede belli tutarda tasarruf edilmiş para, oturulan ev ve otomobil var.

TASARRUFLARIN VERGİSİ
Banka mevduat faizi, repo ve döviz tevdiat hesaplarından faiz geliri olanlar, rahat etsinler. 2012 yılında olduğu gibi, 2013 yılında da bu gelirler (tutarı ne olursa olsun) yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmeyecek. Yapılan ödemeler yüzde 15 stopaja (vergi kesintisine) tabi olacak. O kadar..

Hazine Bonosu (HB) vadesi bir yıldan az, Devlet Tahvili (DT) ise, vadesi bir yıldan fazla borçlanma senetleri olup, elde edilen faizler yüzde 10 stopaja tabi. Gerçek kişiler bu gelirlerini yine beyan etmeyecekler.

Borsa kazancına gelince, 2012’de olduğu gibi 2013 yılı borsa kazançları da (tutarı ne olursa olsun) beyan edilmeyecek, gelir vergisi de ödenmeyecek.

EMLAK VERGİSİ
2013 yılında; ev, yazlık, büro, dükkan, mağaza, arsa ve araziler için ödenecek emlak vergisi tutarı, artacak.

Artacağı kesin ama “ne oranda artacağı” şu anda belli değil.

Bunun için iki veriye ihtiyaç var.

1.Yeniden Değerleme Oranının, Belli Olması Gerekiyor.

Bu oran, Kasım ayı başında, “Ekim 2012 ayı ÜFE oranı” açıklanınca belli olacak.

Eylül ayındaki akaryakıt zammı ve Eylül ya da Ekim ayında yapılacak olası bir sigara zammı, ÜFE oranını tırmandırabilir.

Buna göre, yeniden değerleme oranı yüzde 8 civarında olabilir.

2. Artış Oranına Bakanlar Kurulu Müdahalesi Önemli.

Bakanlar Kurulu müdahale etmezse, “2013 yılı emlak vergisi, yeniden değerleme oranının yarısı” kadar yani yüzde 4 civarında artacak. Ancak, 2012 yılında olduğu gibi “yeniden değerleme oranı kadar artacağı” şeklinde de karar çıkabilir.

Kişisel görüşümüz, yaklaşan yerel seçimlerin de etkisiyle belediyelere kaynak yaratmak amacıyla, yeniden değerleme oranı kadar yani yüzde 8 civarında emlak vergisi artışı yapılacağı şeklinde.

3. Emekli, Ev Hanımı, İşsiz ve Engelliler:

Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 m2’yi aşmayan bir konuta sahip olmaları kaydı ile 2013 yılında, emlak vergisi ödemeyecekler.

Ancak emekli, ev hanımı ve işsizlerin başka gelirlerinin olmaması gerekiyor.

Sözgelimi hem emekli aylığı alan hem de bir şirkette çalışan yararlanamayacak.

Engelliler, gelirleri olsa dahi emlak vergisi ödemeyecekler.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV), yaklaşık 16 milyon mükellefi var.

2013 yılında ödenecek olan MTV, Kasım ayı başında açıklanacak olan “yıllık yeniden değerleme oranı” kadar yani tahminen yüzde 8 civarında artırılacak. Ancak Bakanlar Kurulu’nun yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasına kadar artırma yetkisi var (MTV K. Md. 10/a).

Otomobil ve ciplerin MTV’sini daha az ödemek de mümkün. Onu da Ocak başında açıklayacağız..

Hürriyet/Şükrü Kızılot

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Keşke İnşaat Hiç Başlamasaydı!

Beytepe Mahallesi 7 yıl önce köy statüsünden mahalle statüsüne geçen, Çankaya Belediyesi sınırlarında kalan bir …